eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
sweet wine being poured into a wineglass, isolated  on white background
Nyitókép: igorr1/Getty Images

Rangos díjakat zsebeltek be magyar borászok

Két magyar Trófea-díj a világ egyik legnagyobb borversenyén.

Két magyar bor, a somlói Tornai Pincészet 2017-es Top Selection Grófi Hárslevelűje és a Royal Tokaji 2018-as 6 puttonyos Tokaji Aszúja is elnyerte idén a legmagasabb elismerést, a Trófea-díjat a londoni International Wine Challenge-en (IWC).

Az IWC a világ egyik legalaposabban és legszigorúbban bírált borversenye. A többkörös bírálati folyamatban minden érmet szerző bort legalább 11 nemzetközi szaktekintély kóstol, és nemzetközi összehasonlításban is kevés érmet osztanak ki - közölte az MTI-vel pénteken a Tornai Pincészet.

A verseny érdekessége, hogy a már egyébként is különlegesnek ítélt, 95 pont felett teljesítő, aranyérmes borokat újrakóstolják, és ezekből kategóriánként kiválasztják a legjobbakat, amelyeket Trófea-díjjal tüntetnek ki.

A 2017-es Top Selection Grófi Hárslevelű és a 2018-as Royal Tokaji 6 puttonyos Tokaji Aszú egyaránt 96 ponttal nyerték el a Trófea-díjat.

Mint a közlemény hangsúlyozza, a 96 pont különösen magas értékelés. A világ élvonalába tartozó pincészetek többezer nevezett borából a versenyen egyetlen egy kapott 98 pontot (egy pinot noir Burgundiából), összesen 10 érdemelt ki 97 pontot, és 96 pontot is mindössze 62 bor tudott szerezni, köztük a somlói és tokaji tétel.

Az idei versenyen további négy magyar bor nyert aranyérmet: a Tornai Top Selection Aranyhegy Juhfark 2020, a Royal Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2018, a Patricius Tokaji 6 Puttonyos Aszú 2019 és a Patricius Tokaji 5 Puttonyos Aszú 2018.

A Tornai Top Selection Apátsági Furmint 2021 és TóthBorbirtok Pannonhalma Kódex Furmint 2022 ezüstérmet, a Gere Attila Solus 2021 és Törley Mia Gyöngyöző Moscato bronzot szerzett, további 5 magyar bort pedig az ajánlott kategóriába sorolt az IWC zsűrije.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×