eur:
409.66
usd:
393.86
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Hszi Csin-ping kínai elnök (j) Olaf Scholz német kancellárt fogadja a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. november 4-én.
Nyitókép: MTI/AP/DPA pool/Kay Nietfeld

Átírta Irán a német kancellár kínai programját

Olaf Scholz háromnapos kínai útja izgalmasan kezdődött, de a legérdekesebb része még csak most következik.

Nehéz feladatokkal utazott Olaf Scholz Kínába. A német kancellár háromnapos látogatásának eredeti úti poggyászában mindenekelőtt a német gazdaság számára kulcsfontosságú, a kétoldalú együttműködést érintő kérdések szerepeltek. De a nemzetközi helyzet áttekintése is, különös tekintettel az orosz–ukrán háborúra, ennek kapcsán pedig Oroszország szerepének szögesen ellentétes megítélésére. Irán Izrael elleni támadása azonban megváltoztatta a napirendet.

Szombat éjszaka a kancellár kíséretével Berlinből még úton volt a vizit első állomására, Csunkingba, amikor a gép fedélzetén az Izrael ellen indított iráni drón- és rakétatámadás híre érte. Amikor vasárnap kora reggel a repülőgép leszállt az ázsiai ország legnépesebb, több mint 32 milliós városában, Németországban rögtön megkezdődtek a találgatások, hogy az iráni támadás miként befolyásolja majd Scholz látogatásának napirendjét.

Ami az előzetes programban aligha szerepelt, a német kancellár szinte rögtön érkezése után a vizitet egy nyilatkozat közzétételével kezdte. Ebben elítélte az iráni légitámadást, hangsúlyozva, hogy Teherán felelőtlen magatartásával regionális tűzvészt kockáztat. Németország Izrael mellett áll – hangsúlyozta a kancellár, aki órákkal később ugyancsak Csunkingból vett részt a G7-csoport videokonferenciáján.

Nem véletlen, hogy az eredetileg előirányzott csunkingi program nagyrészt a válságdiplomácia áldozatává vált, és azokról a német média szinte semmit sem tudósított.

Másnap Kína legnagyobb városában, Sanghajban már kezdett helyreállni az eredeti napirend. A kancellár az ottani Tongji egyetemen tett látogatását használta fel arra, hogy eleget tegyen egyik legfőbb kínai küldetésének, mégpedig annak, hogy

egyenlő versenyfeltételeket követeljen Kínában a német autógyártók számára.

Ennek keretében többek között a túlzott kínai állami támogatásokat rótta fel, és figyelmeztetett a túltermelés elkerülésére. A kancellár hangsúlyozta, hogy egyenlő versenyfeltételeket kell biztosítani mind a német autógyártók számára Kínában, mind Németországban a kínai járművek számára. Utalt arra, hogy Japánnal és Dél-Koreával az az együttműködés gördülékenyen működik.

A sanghaji programban szerepelt még egy innovációs központ, valamint az ottani külföldi kereskedelmi kamara felkeresése. A vizit eredetileg előirányzott politikai programja azonban csak most kezdődik.

A kancellár kedden Pekingben Hszi Csin-ping kínai államfővel és Li Csiang miniszterelnökkel is találkozik.

Scholz a német média szerint politikai téren azzal a küldetéssel utazott Kínába, hogy megpróbálja összeegyeztetni a két ország közötti partnerséget a verseny igazságosabbá tételét a különböző rendszerekből faladó szembenállással. A német média ezt a jelenlegi német stratégia alapkövetelményeként minősítette. A ZDF szerint a pekingi találkozók középpontjában a közel-keleti konfliktus és az orosz–ukrán háború megvitatása állt. Mindez fényt deríthet arra, hogy a kétoldalú kapcsolatokban a partnerség vagy a rendszerek rivalizálása érvényesül-e erőteljesebben.

Címlapról ajánljuk
Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok úszó: szerencsém is volt ebben az évben, de a sikereim kőkemény munka eredményei

Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok úszó: szerencsém is volt ebben az évben, de a sikereim kőkemény munka eredményei

Az FTC olimpiai bajnok úszója úgy véli, ő és Betlehem Dávid is bebizonyította idén, hogy a stábjuk által kijelölt út helyes volt, amit az elért sikerek is alátámasztanak. Rasovszky Kristóf az InfoRádióban elmondta: sokat számított, hogy ebben az évben egy rövidebb periódustól eltekintve elkerülték a betegségek, a párizsi olimpia nehezített körülményeire pedig jól felkészültek, így nem érhették meglepetések a francia fővárosban.
VIDEÓ
Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×