eur:
400.38
usd:
382.33
bux:
86737.94
2025. február 25. kedd Géza
European flags in front of the European Commission headquarters in Brussels, Belgium. ( Motion Blurred on flags)
Nyitókép: iantfoto/Getty Images

Szakértő: megkérdőjeleződött a brüsszeli buborék morális felsőbbrendűsége

Beismerte bűnösségét és vádalkut kötött a belga hatóságokkal Pier Antonio Panzeri volt EP-képviselő, az Európai Uniót érintő korrupciós botrány egyik főszereplője. A politikust – az Európai Parlament szocialista alelnökével és két társával együtt – azzal gyanúsítják, hogy Katartól fogadtak el kenőpénzeket azért, hogy tompítsák az országot érő kritikákat. Panzeri vádalkuja után a további érintettek is izgulhatnak – véli Gát Ákos Bence, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója, a Danube Institute kommunikációs és külkapcsolati vezetője.

Gát Ákos Bence szerint várhatóan további nevek kerülnek majd elő Európai Uniót érintő korrupciós botrányban. Tehát, akinek vaj van a füle mögött, az most valószínűleg jobban izgul, Panzeri ugyanis olyan információk birtokában lehet, ami másokra nézve is terhelőként hathat – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója.

Azzal kapcsolatban, hogy mekkora lehet az a hálózat, mely szervezett szinten működtette a korrupciós gyakorlatot Brüsszelben, a szakértő azt mondta: a botrány múlt decemberi kirobbanásakor a sajtó legalább hatvan főre tette az érintettek számát. Bár ez nem tényszerű adat, már így is nagyon sokan érintettek ebben a rendkívül kellemetlen ügyben – fogalmazott a Danube Institute kommunikációs és külkapcsolati vezetője. Köztük Eva Kaili szocialista EP-alelnök, akit december 9-én tartóztattak le élettársával együtt. Utóbbi az a Francesco Giorgi, aki a most vádalkut kötő Pier Antonio Panzeri korábbi szocialista EP-képviselőnek volt az asszisztense, majd később hasonló beosztásban dolgozott a szocialista EP-képviselő, Andrea Cozzolino mellett, aki ellen január elején indult eljárás az ügyben.

"Hogy a korrupciós botrány a legmagasabb szintekig is elérhet, arról egyelőre csak pletykaszintű híresztelések vannak. Az viszont már most is biztosan látható, hogy nemcsak európai parlamenti képviselők vagy munkatársaik, közvetlen hozzátartozóik érintettek, hanem az NGO-szektor egyes szereplői" – jegyezte meg Gát Ákos Bence. Például Niccolo Figa-Talamanca, aki a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatója, vagy épp a már őrizetbe vett Luca Visentini, a Nemzetközi Szakszervezeti Konföderáció főtitkára, vagyis nem csak egy intézmény ügyéről van szó.

A szakértő megfogalmazása szerint az ügy a "brüsszeli buborék" morális felsőbbrendűségét kérdőjelezi meg, hiszen az elmúlt években, évtizedben az volt tapasztalható, hogy az uniós intézményrendszer, a brüsszeli politikai rendszer képviselői egyfajta morális magaslatokból fogalmaztak meg vádakat tagállamokkal, köztük Magyarországgal szemben.

"Úgy tűnt, ők állnak a jó oldalon, ehhez képes kiderült, ez a narratíva nem igaz"

– emelte ki Gát Ákos Bence, hozzátéve: bár nem lehet általánosítani, de láthatóan a brüsszeli intézményrendszerben is vannak – adott esetben súlyos – problémák.

A Danube Institute kommunikációs és külkapcsolati vezetője úgy véli, nem kétséges EP-képviselők vagy EP-elnök azon nyilatkozatai, miszerint rövid távon mindenképp negatív irányba rontja az ügy – ha nem az egész Európai Unió, de – az uniós intézményeknek a megítélését. Ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a bizalmat visszaállítsák.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.25. kedd, 18:00
Deák András
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa
Komoly bajba kerülhet az ukrán hadsereg, Putyin alkut ajánlott Trumpnak - Híreink az orosz-ukrán konfliktusról kedden

Komoly bajba kerülhet az ukrán hadsereg, Putyin alkut ajánlott Trumpnak - Híreink az orosz-ukrán konfliktusról kedden

Egyre több európai ország nyitott arra, hogy katonákat küldjön Ukrajnába békefenntartó misszióra, a feladatra Franciaország és az Egyesült Királyság is jelentkezett. Donald Trump amerikai elnök arról beszélt: szerinte néhány héten belül vége lesz az ukrajnai háborúnak. Az éjjel orosz bombázók légi indítású cirkálórakétákkal támadták Ukrajnát. Vlagyimir Putyin orosz elnök együttműködést ajánlott Trumpnak az oroszországi nyersanyagok kitermelésével kapcsolatosan. Ha a Trump-adminisztráció nem küld több fegyvert Ukrajnának, az ukrán hadsereg csak nyárig tudja fenntartani a védekezés mostani dinamikáját. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×