eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A koronavírus-oltás felvételének kötelezővé tétele ellen tiltakoznak Kijevben 2021. november 3-án. Az ukrán hatóságok kötelezővé tették a tanároknak és az állami szektorban dolgozóknak a koronavírus elleni oltást, amire november 8-ig lesz lehetőségük. Ha a felszólításnak nem tesznek eleget, nem kapnak fizetést. Ukrajnában ezen kívül bevezették, hogy a repülőkre, vonatokra és távolsági buszokra csak védettségi igazolvánnyal lehet felszállni.
Nyitókép: MTI/AP/Efrem Lukackij

Kötelező az oltás már a stratégiai fontosságú vállalatoknál is Ukrajnában

Az egészségügyi minisztérium kiszélesítette azoknak a munkaköröknek a listáját, amelyekben az alkalmazottak számára kötelező a koronavírus elleni védőoltás felvétele - számolt be az UNIAN ukrán hírügynökség.

Eddig a központi végrehajtó hatóságok és területi szerveik, a helyi államigazgatási szervek és az oktatási intézmények alkalmazottai számára volt kötelező legalább egy oltás felvétele munkájuk megtartásához, most a listához a tárca hozzáadta a szociális munkásokat, az összes köztisztviselőt, valamint a stratégiai fontosságú vállalkozások dolgozóit is. Utóbbiak december 9-ig kaptak haladékot arra, hogy felvegyék az oltást, előbbieknél már hétfőn hatályba lépett a rendelkezés.

Azokat, akik a megjelölt határidőig az első dózist sem veszik fel, fizetés nélkül felfüggesztik állásukból addig, amíg meg nem kapják az oltást.

Keddi hír, hogy az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta azt a döntést, amellyel

a romló járványhelyzet miatt Ukrajnát kivették a szabad beutazásra jogosult országok "zöld" listájából. A tagállamoknak ugyanakkor továbbra is lehetőségük marad engedélyezni a beutazást Ukrajnából a teljes védettséggel rendelkezők számára.

Az Ukrajinszka Pravda hírportál magyarázata szerint Ukrajna kizárása a listáról nem jelenti automatikusan a határátlépési szabályok megváltozását. Az EU-országok azonban általában megfogadják a tanács ajánlását, és beutazási korlátozásokat vezetnek be a listán nem szereplő országok lakosaival szemben.

Viktor Ljasko egészségügyi miniszter keddi tájékoztatóján közölte, hogy tárcája javasolja az ország középső részében lévő Cserkaszi megye átsorolását is a járványhelyzet szerinti legsúlyosabb, vörös kategóriába. Ezzel együtt már

összesen 18 régió - 17 megye és a főváros, Kijev - lesz vörös besorolásban.

Az eggyel enyhébb kockázatú narancsban öt megye marad, köztük Kárpátalja, a jelenlegi legenyhébb, sárgában pedig mindössze két régió.

Újabb halálozási rekord

Szerdára Ukrajnában 833 áldozattal újabb csúcsot döntött az egy nap alatt elhunytak száma. Ezzel kapcsolatban Ljasko megjegyezte, hogy "Ukrajnában a jelenlegi halálozási arány másfél-kétszer kisebb, mint az idei csúcs volt eddig egyes európai országokban". Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy az elhalálozások száma általában a járványhelyzet stabilizálódása után is még két-három hétig nőhet. Ezzel összefüggésben Ljasko ismét a védőoltás felvételére ösztönözte az ukránokat.

Ukrajnában szerdára 18 988-cal 3 107 489-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma, az elhunytaké a 833 áldozattal 73 390-re, az aktív betegeké pedig csaknem 1550-nel 496 534-re. Az elmúlt napon 2967 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteget szállítottak kórházba.

A legfrissebb adatok szerint valamely oltás mindkét dózisát eddig 8 038 054-en adatták be maguknak a mintegy 42 millió lakosú Ukrajnában, további 3 508 669-en pedig még csak az első adagot kapták meg. Hétfőn 240 440 embert oltottak be az országban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×