eur:
403.86
usd:
351.81
bux:
97304.12
2025. június 17. kedd Alida, Laura
Trócsányi László, a Fidesz-KDNP képviselője az Európai Parlament strasbourgi épületében 2019. július 16-án.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Trócsányi László: a brüsszeli elit úgy döntött, hogy demokratikus mezbe öltözik

A következő hónapokban az Európai Parlament, a nemzeti parlamentek, a kormányok és a civil társadalom képviselőinek százai próbálnak együttesen válaszokat találni az Európai Unió előtt álló kihívásokra.

Eldördült az Európa jövőjéről szóló konferencia startpisztolya - mondta Trócsányi László, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Magyar Nemzetnek.

A konferencia plenáris alakuló ülését szombaton tartják Strasbourgban. A következő hónapokban az EP, a nemzeti parlamentek, a kormányok és a civil társadalom képviselőinek százai próbálnak együttesen válaszokat találni az Európai Unió (EU) előtt álló kihívásokra.

A konzultációsorozat kimondott célja, hogy közelebb vigye az uniós intézményeket a polgárokhoz.

Az EP delegációjában Trócsányi László és Gál Kinga képviseli a magyarországi kormánypártokat.

Trócsányi László szavai szerint a brüsszeli elit "úgy döntött, hogy demokratikus mezbe öltözik". Megjegyezte: a képet jócskán árnyalja, hogy európai nép nem létezik, a különböző tagállamok polgárai nem közvetlenül az EU-hoz, sokkal inkább a saját országukhoz kötődnek.

"Azt gondolom, hogy nem lehetnek illúzióink, az európaiaknak ­vélhetően lesújtó a véleményük az EU elmúlt években nyújtott teljesítményéről. Az unió újabban ugyanis számos olyan dologgal foglalkozik, amihez igazából nincs köze, nincsenek hatáskörei a szóban forgó területeken. Az embereket pedig inkább az érdekli, hogy az intézmények miért nem képesek a sikeres vakcinabeszerzésre vagy a határok hatékony védelmére" - fogalmazott Trócsányi László.

Hangsúlyozta: nagy jelentőséget tulajdonít a konferenciának, de azt

nem szeretné, hogy pusztán azért kerüljön fel a "demokratikus mez", hogy kimondhassák: a polgárok a mind szorosabb integrációt szorgalmazzák.

"Ez önmagunk becsapása lenne. Nem szabad hagyni, hogy a konferencia végkövetkeztetéseit előre megfogalmazzák" - emelte ki.

Azt mondta, nyomásgyakorlást érez a brüsszeli intézmények részéről, amelyek elő akarják írni a tagállamoknak, hogy milyen irányba mozduljon el az ­integráció.

Megjegyezte: a tagországok körében teljesen eltérőek az elképzelések a kontinens jövőjéről. Egyesek föderalista Európát akarnak, mások a nemzetek Európája mellett állnak. Arról nem is beszélve, hogy a tagállamokban a polgárok is más-más módon gondolkodnak az unióról.

"Amint ideológiai terepre tévedünk, zsákutcába juthat az EU jövőjéről szóló diskurzus" - fogalmazott Trócsányi László.

A Fidesz politikusainak üzenete, hogy "az áldemokratikus mezt a realitás mezére kell cserélni" - jelentette ki, hozzátéve:

"a brüsszeli buborék nem erőltetheti rá az akaratát a tagállamokra".

Trócsányi László úgy vélekedett: a fősodor által antieuropéernek mondott pártok még nem lesznek Európa-ellenesek, csak mert más a víziójuk. Viszont nagyon könnyen kapják meg ezt a címkét - fűzte hozzá.

Címlapról ajánljuk

Nekiesett Orbán Viktornak az ellenzék a parlamentben

A miniszterelnök is részt vett a 2026-os költségvetés megszavazásán a parlamentben, ahol ellenzéki össztűz zúdult rá az azonnali kérdések és válaszok órájában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.18. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Kedd este bekeményített Donald Trump amerikai elnök Iránnal szemben. Több közösségi médiás posztjában figyelmeztetést küldött Teheránnak és lényegében feltétel nélküli megadásra szólította fel Iránt. Egyes jelentések szerint az amerikai elnök komolyan fontolóra vette egy amerikai csapás lehetőségét Irán nukleáris létesítményeire, és összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot a műveleti központban. Nap közben egyre több sajtóorgánum írta meg azt, hogy Irán az izraeli bombázások hatására talán mégis hajlandó lenne tárgyalni a békéről. Izraelben felmerült annak a lehetősége, hogy mégis végezzenek Ali Hámenei ajatollahhal. Teherán az éjszaka folyamán csak minimális ellentámadásokat indított, hajnalban már elhagyhatták az izraeli városok lakói az óvóhelyeket. A NAÜ szerint megsemmisültek a natáni urándúsító centrifugái. Cikkünk folyamatosan frissül az izraeli-iráni konfliktus ötödik napjának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×