eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
2018. december 25-én közreadott kép II. Erzsébet brit uralkodóról a hagyományos karácsonyi üzenetének felvételét követően a londoni Buckingham-palotában.
Nyitókép: MTI/AP/John Stillwell

Békéről és jóakaratról beszélt karácsonyi üzenetében a brit uralkodó

II. Erzsébet a brit alkotmányos monarchia szigorú protokollja alapján soha nem adhat hangot nyilvánosan személyes véleményének napi politikai kérdésekben, ennek megfelelően egyszer sem említette a brexitet.

A béke és a jóakarat fontosságát emelte ki kedden sugárzott karácsonyi üzenetében a brit uralkodó. II. Erzsébet királynő ezzel összefüggésben külön megemlékezett az I. világháború befejeződésének idei, 100. évfordulójáról.

Az életének 93., uralkodásának 67. esztendejében járó királynő hagyományosan karácsony első napján szól az Egyesült Királyság és a zömmel egykori brit gyarmatokból álló Nemzetközösség népeihez. Néhány nappal korábban rögzített, felvételről sugárzott karácsonyi

üzeneteit - más nyilvános megszólalásaival ellentétben - mindig maga írja, kormányzati beleszólás nélkül.

A Buckingham-palotában - a királyi család első számú londoni rezidenciáján - felvett idei üzenetében kijelentette: talán a hosszú élet során szerzett bölcsesség része, hogy felismerjünk néhány megdöbbentő paradoxont, például azt, hogy az emberiségben óriási hajlam van a jóra, de ugyanígy a gonosztettekre is. Még a hit ereje is, amely gyakran ösztönzi az embereket nagyvonalúságra és önfeláldozásra, a törzsi jellegű marakodások áldozatává válhat - fogalmazott a brit uralkodó.

Hangsúlyozta:

mások tisztelete és emberi lénynek tekintése mindig jó kiindulópontot kínál a nagyobb megértés felé vezető úton, még a legmélyebben gyökerező nézetkülönbségek esetén is.

II. Erzsébet királynő a brit alkotmányos monarchia szigorú protokollja alapján soha nem adhat hangot nyilvánosan személyes véleményének napi politikai kérdésekben, és idei karácsonyi beszédében egyszer sem említette a brit EU-tagság megszűnésének folyamatát. Az elmúlt év legsúlyosabb és legmélyebben megosztó, gyakran személyeskedésekig fajuló belpolitikai vitái mindazonáltal éppen a brexit-folyamatot kísérték, és a királynő által említett "törzsi marakodás" kifejezés is gyakran elhangzik a brexit-vitákat értékelő politikai kommentárokban.

Karácsonyi üzenetében az uralkodó alig burkolt utalást tett az idei világpolitikai konfliktusokra is, kijelentve: a karácsony történetének üzenete, amely azt hirdeti, hogy legyen béke a világban, soha nem válik idejétmúlttá, bárki megszívlelheti, és ez jelenleg fontosabb, mint valaha.

Hangsúlyosan és hosszan szólt ezzel összefüggésben arról, hogy az idén volt az I. világháborút lezáró tűzszünet századik évfordulója. Elmondta: édesapja, aki később VI. György néven lett az Egyesült Királyság uralkodója, a brit királyi haditengerészetnél szolgált az I. világháború idején, és kadétként részt vett a háború legnagyobb tengeri ütközetében, az 1916-os jütlandi csatában.

Az uralkodó megemlékezett arról is, hogy legidősebb gyermeke, Károly trónörökös novemberben ünnepelte 70. születésnapját, és felidézte azt is, hogy az idén két dédunokája született.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×