A 2019-es európai parlamenti választásokon a magyarok 28 százaléka menne el biztosan szavazni, sokan bizonytalanok, és 32 százalék egész biztosan nem vesz részt a voksoláson – derült ki az októberi Eurobarométer-kutatásból. Ezzel az uniós átlag alatt áll a hazai részvételi kedv: a tagállamok választópolgárainak 31 százaléka adja le biztosan a szavazatát.
A leglelkesebbek a németek, 65 százalékuk vesz részt biztosan a választáson, a svédeknél 59, a hollandoknál pedig 55 százalékos a részvételi hajlandóság. Kérdés, el is jutnak-e szavazni, mivel ezen államok lakosai közül sokan nem tudják mikor tartják az európai parlamenti voksolást. A németeknek csupán 36, a hollandoknak pedig csak 31 százaléka volt tisztában azzal, hogy jövő májusban kell az urnákhoz járulni. Ebben a kérdésben a tagállamok közül Magyarország teljesít a legjobban, az itteniek 75 százaléka ismerte az időpontot.
A szavazási kedv a Horvátországban, Szlovákiában és Portugáliában a legalacsonyabb, utóbbi ország választópolgárainak csak 12 százaléka menne el biztosan szavazni.
A legutóbbi, 2014-es választáson 43 százalékos volt az átlagos részvétel. A magyarok egyre csökkenő arányban vettek részt a voksoláson. A hazai országgyűlési választásokra nem jellemző ez a hozzáállás, idén 70 százalék felett volt a részvételi arány. Egyébként az unió összes tagállamában népszerűbbek a nemzeti választások, mint az európai parlamenti.
A felmérésben az Európai Unió népszerűségét is vizsgálták.
Átlagosan a lakosok 62 százaléka vélekedik úgy, hogy a tagság jó dolog,
a magyaroknak 60 százaléka gondolja ezt, amely jelentős növekedés a korábbi adatokhoz képest. Ennek ellenére a tagállamok válaszadóinak fele nem elégedett az EU képviselte irányokkal.