eur:
411.21
usd:
392.59
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Brüsszel: "London fantáziavilágban él a Brexit kérdésében"

„Fantáziavilágban élnek” – ezt mondta az Európai Unió tárgyalócsapata a Brexit felé tartó Nagy-Britanniáról, amikor elutasította London elképzeléseit az ír határról és az új biztonsági együttműködésről.

Szokatlanul kemény támadásnak tartják a brit sajtóban a Brexit-tárgyalások során elhangzott uniós megjegyzéseket.

Egy vezető brüsszeli illetékes arról beszélt, hogy nem sok haladás történt az ír határ jövőjéről és a Galileo műholdas navigációs rendszer használatáról szóló megbeszéléseken a héten.

Az illetékes kizárta azt is, hogy a kilépés után a britek élhetnének az európai elfogatóparancs rendszerével, amelynek alapján a tagállamok kiadják egymásnak a náluk elfogott bűnözőket, köztük terroristákat.

A büntetőjogi lehetőségek szűkülése a britek hibája – mondta a név nélküli nyilatkozó forrás, akit a Telegraph című lap idézett. Annyi kiderült, hogy a nyilatkozó nő volt.

„Az a benyomásom, hogy az Egyesült Királyság azt képzeli, az EU oldalon kell mindennek megváltoznia és náluk minden maradhat a régiben”

– tette hozzá.

Az uniós illetékes szerint akkor lehet eredményes tárgyalásokra számítani, ha Nagy-Britannia elfogadja azt, hogy mi következik a döntései alapján. „Nem kéne ábrándokat dédelgetni a Brexittel kapcsolatban. Minél hamarabb feladjuk a fantáziálást, annál hamarabb tudunk beszélni jövőbeli kapcsolatunkról” – mondta még.

A britek egymilliárd fontot fektettek az unió saját navigációs rendszere, a Galileo fejlesztésébe és a brüsszeli illetékes értésre adta: ha ebből visszakövetelnek egy részt, akkor azt egy korábbi alku felrúgásának tartanák.

„Az unió nem tárgyal fenyegetések árnyékában sem ebben, sem más kérdésben. Az unió eszközei az uniót illetik meg, nincs alapja azok visszakövetelésének”

– szólt a figyelmeztetés.

A Galileo-ügy megakaszthatja a teljes Brexit-tárgyalási folyamatot, miközben a briteket szorítja a 2019 március végére meghatározott kilépés határideje.

A vita lényege, hogy az EU szerint a kilépés után Nagy-Britannia nem férhet hozzá a technológia azon forráskódjához, amely a tagállamok és hadseregeik számára elérhető.

Mint a Telegraph megjegyzi,

Brüsszelt egyre jobban idegesítik London követelései, hogy különleges jogokat élvezzen, amikor már nem lesz a klub tagja.

Michel Barnier, Brüsszel főtárgyalója meglepőnek nevezte, hogy a britek egy sor uniós biztonsági programban különleges státuszt kértek maguknak. Londonban viszont brit illetékesek mondták azt, hogy meglepte őket a brüsszeli hangnem.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×