A mostani európai uniós állam- és kormányfői csúcstalálkozó az európai hadsereg létrehozásának kiindulópontja lehet, ha létrejön – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a kétnapos brüsszeli találkozó végén.
„Elfogadtuk, hogy legyen megerősített európai védelem, amelynek az az értelme, hogy
Európa gazdasági és politikai erejét katonai erővel is alá tudja támasztani”
- fejtette ki.
Ebben az európai védelmi rendszerben most úgy tűnik, mindenki szeretne részt venni, annak ellenére, hogy korábban sok vezető húzódozott ettől. Létrehoztak pénzügyi alapot, amely ösztönzi a hadiipari kiadásokat – tette hozzá.
Az állam- és kormányfők megállapodtak abban is, hogy a katonai beszerzéseket igyekeznek összehangolni, így sokkal hatékonyabban tudják majd elkölteni a rendelkezésre álló forrásokat, ezek jelenleg az orosz kiadásoknál háromszor magasabbak – mondta a magyar kormányfő.
Központi téma volt a belbiztonság és terrorizmus elleni harc.
Az uniós vezetők azt várják el az internetszolgáltatóktól, hogy saját fejlesztésekkel tegyenek az interneten szerveződő terrorista hálózatok ellen.
A csúcson megerősítették a klímaváltozás ellen tett uniós vállalások betartását, de újabb vállalásokat nem tettek.
Orbán Viktor szerint több területen megjelent a fragmentáció, a protekcionizmus: példaként a schengeni rendszert, illetve a kiküldetés körüli vitát említette. Ez utóbbi, a kiküldetések ügye szóba került a V4-ek és a francia elnök péntek reggeli találkozóján is, amelyet
izgalmasnak és ígéretesnek nevezett
a magyar kormányfő. Orbán Viktor szerint megállapodás lehet az ügyben.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, "férfiasan" kezdődött a barátságuk Emmanuel Macron új francia államfővel, akivel abban egyeztek meg, hogy az együttműködés alapja a kölcsönös tisztelet kell legyen.
Kiemelt téma volt a migráció is, Orbán Viktor elmondása szerint a korábbiakkal ellentétben most nem csak arról volt szó, miben nem értenek egyet a tagállamok, hanem arról, hogy miben közös az álláspont: ilyen a külső határ védelme, az illegális migráció megállítása, a kibocsátó és tranzit országokkal folytatott együttműködés.
Magyarország bejelentette, támogatja az olasz-német kezdeményezést, hogy Líbia déli határainál is állítsanak fel ellenőrzőpontokat. Magyarország ebben hajlandó részt vállalni akár emberekkel, akár pénzzel – emelte ki.
Megállapodtak abban is, hogy újabb kísérletet tesznek a biztonságos harmadik országok közös uniós listájában. A mostani csúcson ez nem sikerült – mondta Orbán Viktor.