eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Újra próbálkoznak a normandiai négyek

A német kancellár és a francia államfő közvetítésével találkozik ma Minszkben Ukrajna és Oroszország elnöke, hogy megoldást találjanak a kelet-ukrajnai válság rendezésére. A normandiai négyek újabb csúcstalálkozóját óvatos várakozások előzik meg. A találkozó tétje, hogy sikerül-e diplomáciai úton véget vetni az eddig több mint 5.300 halálos áldozatot követelő délkelet-ukrajnai fegyveres összecsapásoknak.

Tavaly júniusban, a Normandiai partraszállás hetvenedik évfordulója alkalmából már találkozott egymással az azóta normandiai négyeknek is hívott Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia-, Petro Porosenko ukrán- és Vlagyimir Putyin orosz államfő.

Az orosz-ukrán konfliktus diplomáciai rendezésére irányuló törekvések múlt héten vettek új lendületet, mikor Angela Merkel és Francois Hollande előbb Kijevbe, majd Moszkvába utazott, hogy érvényt szerezzen a tűzszünetről szóló minszki egyezménynek. A találkozók nem hoztak eredményt, ám a négy vezető vasárnap telefonon megállapodott a mai minszki tárgyalás összehívásáról.

Míg a harcok kelet-ukrajnában változatlan hevességgel folynak, Francois Hollande aláhúzta, hogy a megegyezés határozott céljával utazik Fehéroroszország fővárosába. Angela Merkel hasonlóan nyilatkozott tengeren túli útja során Ottawában és Washingtonban.

"Továbbra is a diplomáciai megoldáson dolgozunk, annak ellenére, hogy már sok kudarc ért minket ezzel kapcsolatban. A most következő napokban kiderül, hogy minden érintett készen áll-e erre" - fogalmazott a német kancellár.

Petro Porosenko azonban egy a tárgyalásokat is beárnyékoló rakétatámadás miatt állt a sajtó elé, amely az ukrán hadsereg kelet-ukrajnai főhadiszállását és a környező lakóépületeket érte, a frontvonaltól 50 kilométerre, Kramatorszk városában. Az ehhez használt Tornado típusú rakéták pedig ukrán sajtójelentések szerint az orosz fegyveres erőknél vannak rendszeresítve.

A szakadároknak nyújtott segítséget máig tagadó Oroszország elnöke utoljára Egyiptomi útja során beszélt a konfliktusról. Úgy vélte, hogy az ukrán vezetés zsákutcába került a katonai művelettel és a gazdasági nyomásgyakorlással, ami katasztrófával fenyeget. A Kreml szerint pont az Oroszországra gyakorolt szankciós nyomás és a kilátásba helyezett fegyverszállítások teszik ingataggá a helyzetet Ukrajnában.

Németország már korábban sem támogatta, hogy fegyverekkel segítsék az ukrán hadsereget, London viszont még nem vetette el a lehetőséget és Barack Obama amerikai elnök is hajlandó volna erre szükség esetén.

"Arra az eshetőségre, ha a diplomácia csődöt mondana, megkértem kollégáimat, hogy minden lehetséges opciót vizsgáljanak meg. Mi áll rendelkezésre ahhoz, hogy megváltoztassuk Putyin elnök álláspontját. Ez jelentheti védelmi fegyverek esetleges szállítását is, de még nem döntöttem ez ügyben" - jelentette ki az amerikai elnök.

A The Washington Times szerint a Pentagon szakértőkkel segíti majd az ukrán Nemzeti Gárda 600 katonájának márciusi kiképzését, Lengyelország viszont Németországhoz hasonlóan nem szállít hadifelszerelést Ukrajnának.

A tavaly április óta tartó kelet-ukrajnai fegyveres konfliktust a szeptemberben, szintén Minszkben kötött tűszüneti megállapodás csillapíthatta volna le, ám ezt a felek nem tartották be így az azóta is folytatódó harc eddig a hivatalos közlések szerint több mint 5300 halálos áldozatot követelt.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×