eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Az idén kevesebb újságírót gyilkoltak meg, mint tavaly

Világszerte 71 tudósítót öltek meg, és a sajtó 826 munkatársát börtönözték be 2013-ban: ez a szám jelentős csökkenés a tavalyi adatokhoz képest - közölte szerdán a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi jogvédő szervezet.

Tavalyhoz képest mintegy húsz százalékkal kevesebb újságíró vesztette életét, valamint hat százalékkal kevesebb riportert vettek őrizetbe az egyes országok hatóságai - olvasható az RSF éves jelentésében. A szervezet a csökkenést elsősorban a tartalom-előállító szervezetek fokozottabb öncenzúrájára vezeti vissza.

2012-ben 88 újságíró vesztette életét munkavégzés közben világszerte. A sajtó munkatársai szempontjából a világ legveszélyesebb országa továbbra is Szíria. Az iszlamista felkelők egyre gyakrabban veszik célba a nyugati újságírókat, és nem riadnak vissza a gyilkosságtól és az emberrablástól sem. Ez utóbbi előfordulása különösen gyakorivá vált 2013-ban.

Az újságírók elleni erőszakot továbbra is eszközként használták 2013-ban az elkövetők. Ez Törökországban az isztambuli Gezi park beépítése elleni tiltakozó megmozdulásokon vagy az ukrán fővárosban, Kijevben a Függetlenség téren zajló tüntetéseken is megmutatkozott: a média munkatársait mindkét helyen fizikai támadásokkal és fenyegetésekkel akarták hallgatásra bírni. Mexikóban és Brazíliában is keményen lépett fel a kormány a különböző tiltakozó akciókról tudósító újságírókkal szemben.

A szervezet Iránt is bírálta, ahol Haszan Róháni elnök ígéretei ellenére eddig egy bebörtönzött újságírót sem engedtek szabadon, sőt, üldöztetés miatt tizenkét riporter kényszerült arra, hogy elhagyja az országot.

A média legtöbb munkatársát továbbra is Kínában tartják lakat alatt. Az új kormány szigorúnak mutatkozik a másképpen gondolkodókkal szemben: legutóbb ennek a magatartásnak esett áldozatául Liu Hu, a Hszin Kuaj Bao nevű újság riportere. Liu a közigazgatásban előforduló korrupcióról tudósított, szeptember óta azonban fogva tartják a kínai hatóságok. Becslések szerint több mint harminc kínai újságírót, és legkevesebb hetven bloggert tartanak őrizetben az 1,4 milliárdos népességű ázsiai országban.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×