eur:
389.38
usd:
363.66
bux:
68123.99
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

Liu Hsziao-po kapta a Nobel-békedíjat

Liu Hsziao-po kínai ellenzéki kapta az idei Nobel-békedíjat - jelentették be Oslóban. Részletek hamarosan. A kínai külügyminiszter-helyettes egy nyári nyilatkozatában arra figyelmeztette a Nobel-békedíj Bizottság elnökét, hogy ártana a Kína és Norvégia közötti kapcsolatoknak, ha Liunak ítélnék oda a kitüntetést.Kínában - adta hírül az ANSA olasz hírügynökség - leállt a BBC televízió élő közvetítése, amikor a norvég fővárosban közölték a hírt.

Az előzetes várakozásnak megfelelően a bebörtönzött Liu Hsziao-po kínai ellenzéki másként gondolkodónak ítélte a békedíjat a norvég Nobel-bizottság.

 Hsziao-pót az  "alapvető emberi jogokért Kínában vívott állhatatos és erőszakmentes harcáért" tüntették ki Oslóban.

A demokráciapárti aktivistát tavaly decemberben tizenegy év börtönre ítélték Kínában "államellenes felforgatás" vádjával. Liu bíráló esszéket írt és publikált a Kínai Kommunista Pártról, és 2008-ban ő volt a kezdeményezője a demokratikus reformokat - egyebek között az emberi jogokat szavatoló alkotmányt - követelő Charta 2008 kiáltványnak.amelyet több százan, köztük vezető értelmiségiek írtak alá.

"Kína az utóbbi évtizedekben a világ második legnagyobb gazdasága lett, több száz millió embert emeltek ki a szegénységből, és a politikai részvétel körét is szélesítették. Kína új státuszával együtt azonban megnőtt az ország felelőssége is" - mondta Thorbjoern Jagland, a norvég bizottság elnöke.

Hozzátette: Peking megsért számos olyan nemzetközi megállapodást, amelynek maga is aláírója, illetve nem biztosítja a saját maga által meghirdetett politikai jogokat. Emlékeztetett arra, hogy Kínán belül, illetve az országon kívül egyaránt számos kínai küzd az egyetemes emberi jogokért. A rá kiszabott súlyos büntetések révén Liu Hsziao-po ennek a küzdelemnek a legfőbb jelképévé vált.

Az 54 éves Liu a pekingi egyetem korábbi irodalom professzora a legismertebb kínai ellenzékinek számít, az 1989-es pekingi diáklázadás egyik vezéralakja volt. Az 1990-es években 20 hónapra bebörtönözték, majd három évet töltött egy átnevelő kényszermunkatáborban.

Fu Ying kínai külügyminiszter-helyettes egy nyári nyilatkozatában arra figyelmeztette a norvég Nobel-békedíj Bizottság elnökét, hogy ártana a Kína és Norvégia közötti kapcsolatoknak, ha Liunak ítélnék oda a kitüntetést. Szeptemberben egy kínai külügyi szóvivő pedig azt mondta: Liu tettei "szöges ellentétben állnak" a Nobel-békedíj célkitűzéseivel.

Kínában - adta hírül az ANSA olasz hírügynökség - leállt a BBC televízió élő közvetítése, amikor Oslóban bejelentették az idei Nobel-békedíj kitüntetettjét.

A 10 millió svéd koronával (1 millió euró) járó békedíjat december 10-én adják át a norvég fővárosban.

Címlapról ajánljuk

Grád Ottó: a nagyobb árcsökkenésre a gázolajnál lehet majd számítani

Hétfőn 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát a Mol, szombattól egy rendkívüli változással még tovább csökkennek az árak itthon. A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint ez a bejelentés új helyzetet teremt a kiskereskedelmi piacon. A változáshoz valamilyen mértékben várhatóan minden töltőállomás alkalmazkodik majd és árakat csökkent - mondta az InfoRádiónak Grád Ottó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 2. 18:38
×
×
×
×