eur:
389.52
usd:
361.71
bux:
68002.24
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

"Az uniónak Görögország elvesztése lenne a legkevésbé fájdalmas"

Nem fog egyértelmű választ adni a görög problémára a német kancellár és a görög miniszterelnök péntek találkozója - mondta az InfoRádiónak az Oriens ügyvezető partnere. Orbán Krisztián szerint csak akkor jön elő az unió mentőcsomaggal, ha a görögök valóban bevezetik a megszorításokat.

Az unió csak akkor áll elő mentőcsomaggal, ha látja, hogy a görögök valóban hajlandóak megvalósítani a bejelentett megszorító intézkedéseket - mondta az InfoRádiónak az Oriens ügyvezető partnere. Orbán Krisztián szerint Angela Merkel német kancellár és Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő pénteki találkozóján nem dől még el az a kérdés, hogy Németország hajlandó-e a német adófizetők pénzéből kisegíteni a hihetetlenül pazarlóan gazdálkodó Görögországot.

A szakértők arról vitáznak, hogy mi a jó az eurónak: az, ha az EU demonstrálja, hogy az eurózóna egyetlen tagja sem mehet csődbe, hiszen mögötte áll az egész európai gazdaság, vagy az, ha nyilvánvalóvá teszik, hogy a zóna azért erős, mert a felelőtlen tagokat megbüntetik - magyarázta Orbán Krisztián.

A német Bundesbank egykori elnöke a Financial Timesban például amellett érvelt, hogy jobb lenne Görögországot elengedni, mert minden állam megtanulná, hogy nem lehet felelőtlenül, a német és francia adófizetők terhére finanszírozniuk a saját költségvetési hiányukat - fűzte hozzá az Oriens ügyvezető partnere.

A szakértő szerint, ha Görögország államcsődöt jelentene, az praktikusan azt jelentené, hogy előbb-utóbb vissza kell térnie a korábbi pénzneméhez, a drachmához.

Nem csak Görögországnak van problémája az államadóssággal: Írország, Portugália és Spanyolország is hasonló cipőben jár. Azt, hogy ez a helyzet Magyarország számára jót vagy rosszat jelent-e, egyelőre nem lehet tudni, minden attól függ, hogy mi történik ezekkel az államokkal - mondta Orbán Krisztián.

A szakértő szerint minden tagállam számára jó hír, ha az unió kisegíti Görögországot, ezzel ugyanis a német és a francia állam implicit garanciát vállal a többiek felé.

Az Oriens ügyvezető partnere hozzátette: maguk is elemezték, mennyire fontos Görögország az eurózóna szempontjából, és azt találták, hogy az állam sokkal kevésbé integrálódott az unió gazdaságába, mint például Magyarország vagy Lengyelország. Vagyis egy esetleges görög államcsődnek viszonylag kis hatása lenne az EU egészére nézve.

A görög probléma részben arról szól, hogy az ország nem elég nagy ahhoz, hogy komoly fájdalmat okozzon az unió többi államának, ha gondba kerül - vélekedett Orbán Krisztián. Megjegyezte ugyanakkor: azt is látni kell, hogy az Európai Unió és az eurózóna elsősorban politikai projekt, ami a hitelességről, és arról szól, hogy mennyire van meg a politikai akarat az euró fenntartására. Márpedig ilyen szempontból Görögország példája fontos lehet.

Hanganyag: Kaputa Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Készül a német költségvetés, ami válságba lökheti a koalíciót

Készül a német költségvetés, ami válságba lökheti a koalíciót

Május második napjáig adott határidőt a német pénzügyminiszter a minisztériumoknak a jövő évi költségvetés tervezetére vonatkozó kívánságaik előterjesztéséhez. A szabad demokrata Christian Lindner ugyanakkor már korábban utalt arra, hogy a fő "kívánságot" a szigorú megtakarítások jelentik. Ugyanakkor mindhárom koalíciós párt, a szociáldemokrata SPD, a Zöldek Pártja és a miniszter pártja, a liberális FDP is ragaszkodik ahhoz, hogy az általuk képviselt "vörös vonalakat" nem lehet átlépni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Nyeregben érzi magát Putyin, baljós árnyak gyülekeznek Sojgu felett – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Nyeregben érzi magát Putyin, baljós árnyak gyülekeznek Sojgu felett – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Avril Haines, az amerikai Nemzeti Hírszerzés igazgatója a Szenátus katonai bizottságánál tartott meghallgatásán azt mondta, Vlagyimir Putyin úgy látja, a hazai és a nemzetközi fejlemények neki kedveznek, ezért folytatni fogja egyre agresszívabb taktikáját Ukrajnában, a háború azonban még egy jó ideig nem ér véget. A Szergej Sojgu helyettese körül kirobbant korrupciós ügy a Politico szerint arra utalhat, hogy az orosz védelmi miniszter sem érezheti biztonságban pozícióját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×