eur:
399.35
usd:
364.16
bux:
74284.77
2024. október 9. szerda Dénes

Elfogadták a lisszaboni szerződést Írországban

Meggyőző erejű győzelmet arattak az igen szavazatok a lisszaboni szerződés elfogadásáról rendezett írországi népszavazáson - közölte szombaton Micheal Martin ír külügyminiszter a dublini közszolgálati rádiónak nyilatkozva.

Az RTE állami rádió szerint az első részeredmények arra utalnak, hogy Dublin központi és északkeleti választókörzetében a szavazók 56 százaléka támogatta a lisszaboni szerződés elfogadását, a nyugat-írországi Galway (Gaillimh) városában pedig a 63 százaléka.

Brian Cowen ír kormányfő hivatalosan bejelentette az igen tábor győzelmét. A miniszterelnök szerint a népszavazás sikere azt jelenti, az EU erősebb, tisztességesebb és jobb lesz.

A politikus az igen szavazatok nagy arányát úgy értékelte, hogy az EU hatékonyságának gyors javulása és a súlyos gondokkal küszködő ír gazdaság talpra állásának irányába mutat.

A hivatalos részeredmények szerint a lisszaboni szerződés ír támogatói 2:1 arányú győzelmet arattak a népszavazáson a dokumentum ellenzői felett.

Dick Roche európai ügyekben illetékes ír államtitkár a francia hírügynökségnek az igenek "elsöprő erejű győzelméről" beszélt. Roche bízik abban, hogy a voksolás végeredménye azt mutatja majd, hogy a mintegy 3 millió választópolgár közül az urnák elé járulók 60 százaléka támogatta, s csupán 40 százaléka ellenezte a reformszerződést.

Brian Lenihan pénzügyminiszter az RTE-nek elmondta, a dublini kormány a (várható) népszavazási siker kapcsán nem készül ünnepséget rendezni. Hangsúlyozta, hogy Írország nagyon nehéz (gazdasági) helyzetben van. Úgy vélte, hogy a választók éppen emiatt voksoltak a szerződés elfogadására, mert tudják, hogy az ír gazdaság és piacok jövője az EU-ban van.

A lisszaboni szerződést elutasító civil szervezetek képviselői szintén az igen szavazatok győzelmét valószínűsítették.
A Libertas szervezet vezetője, Declan Ganley úgy nyilatkozott, hogy a szerződés támogatói "nagyon meggyőző" győzelmet arattak. Ganley nem titkolta emiatti csalódottságát, szerinte a választók hibát követtek el.

A szerződést szintén elutasító Coir szervezet szóvivője, Richard Greene is az igenek valószínű győzelméről beszélt, s "rendkívüli csalódottságát" hangoztatta emiatt.

Az írek a tavaly júniusi, első népszavazáson még elutasították a reformszerződést.

A referendum végeredménye várhatóan szombat este válik ismertté. Az RTE jelentése szerint az első - a szavazatok kis részének összesítése alapján kapott - részeredmények mindazonáltal arra utalnak, hogy Dublin központi és északkeleti választókörzetében a szavazók 56 százaléka támogatta a szerződés elfogadását, a nyugat-írországi Galway (Gaillimh) városában pedig a 63 százaléka.

Az EU döntéshozatali mechanizmusát áramvonalasítani hivatott szerződést mind a huszonhét uniós tagállamának el kell fogadnia, de egyedül Írországban kötelező népszavazást kiírni róla. Dublin a tavalyi kudarc után - különböző engedményekért cserébe - beleegyezett abba, hogy újabb referendumot tartsanak.

A szerződés várható írországi elfogadása nyomást gyakorol majd Csehországra és Lengyelországra, hogy a többi tagország példáját követve sorakozzanak fel a reformszerződés támogatói mögé.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: álljanak a béke mellett!

Orbán Viktor: álljanak a béke mellett!

Éles hangon válaszolt a magyar kormányfő az EU-elnökségi programbeszédére reagálók felszólalásaira. Kritizálta az Európai Bizottság elnökét és a néppárti frakció vezetőjét is. Kitért arra is, hogy Nyugat-Európában hány orosz dolgozik országonként, és hogy miként kereskednek "fedett módon" az oroszokkal EU-tagállamok.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Vihar előtti csend a tőzsdéken

Vihar előtti csend a tőzsdéken

Emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, míg Ázsiában vegyes mozgásokat láttunk ma reggel. Ami az európai tőzsdéket illeti, itt csak minimálisak az elmozdulások. A gazdasági adatokat tekintve, ma a német külkereskedelmi mérleggel és Japán gépipari rendelésállományával indult a nap, majd délután az Egyesült Államokban a jelzáloghitel-igénylések számának változásáról vallanak, míg a Fed jegyzőkönyve betekintést nyújt a központi bank monetáris politikájának jövőbeni alakulásába.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×