eur:
388.62
usd:
360.82
bux:
68568.49
2024. május 7. kedd Gizella

A szélerőművekre koncentrálnak az Egyesült Államokban

Az Európai Unió mellett az Egyesült Államok is egyre nagyobb figyelmet fordít az alternatív energiaforrásokra. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium szerint 2030-ra az ország szükségleteinek egyötödét szélerőművek fedezik majd. Ez jelentős irányváltás, mivel a Bush-kormányzat egy időben még azt sem fogadta el, hogy valós jelenség a klímaváltozás.

Merész, de megvalósítható célnak nevezi az amerikai Energiaügyi Minisztérium azt a célt, hogy valamivel több, mint 20 éven belül az ország áramfogyasztásának egyötödét szélerőművekből fedezzék. A hatóság által készített tanulmány szerint "drámai módon csökkenteni kell az üvegházi gáz emissziót és növelni az energiaszállítás biztonságát".

Komoly filozófiai irányváltás ez a leköszönő George Bush kormányától, hiszen az elnök kormányzása alatt először "rossz tudósoknak" nevezte a klímaszakértőket, kivonta országát a kiotói jegyzőkönyv hatálya alól, majd az ENSZ-szel szembemenve "technológiai megoldásokkal" és nem emisszió-csökkentéssel akart hozzájárulni a globális felmelegedés elleni küzdelemhez.

Az Energiaügyi Minisztérium jelentése elismeri, hogy a terv megvalósítása komoly kihívás. A szerzők azonban arra koncentráltak, hogy felmérjék a lehetséges költségeket, és nem vették számba a több alternatív energiaforrást.

A nehézségek ellenére a terv előnyös

A minisztérium által felvázolt cél azt jelenti, hogy Amerikának 300 gigawattnyi szélerőmű kapacitást kell kiépítenie, azaz a mostanihoz képest még 11,5 gigawattot termelő szélerőmű farmokat kell létrehoznia. A terv eléréséhez a szélerőmű gyártóknak és üzemeltetőknek tíz éven belül ötször annyi kapacitást kell kiépíteniük évente, mint most.

Jelenleg minden évben 3 gigawattnyi áramot termelő szélerőművet állítanak fel, a cél tartásához ezt évi 16-ra kell emelni. Mindez nem lesz könnyű feladat. Jelentős technológiai újításokra van szükség a turbina technológia terén és meg kell oldani, hogy a szélerőművek által termelt és nem ingadozó erősségű áramot belevezessék a nagy ingadozásokra érzékeny nemzeti elektromos hálózatba.

Az erőművek egy részét olyan optimális, de távoli helyeken kell megépíteni, ahol tartósan szeles az idő. Mindez komoly befektetéseket igényel.

A nehézségek ellenére a terv előnyeit nehéz vitatni. A klímaváltozás elleni fellépés mellett a földtulajdonosok extra bevételhez juthatnának földjeik bérbeadásával, a zöld energiaipar pedig további munkahelyeket teremtene.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Nagyot ralizott az OTP!

Nagyot ralizott az OTP!

Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés hétfő reggel, ezt követően Európában a múlt heti esés után szép pluszban zártak a tőzsdék, és Amerikában is az emelkedésé volt a főszerep. A hét első napján idehaza a külkereskedelmi adatokra volt érdemes figyelni, külföldön pedig nem várható nagyobb piacmozgató esemény. A magyar tőzsdén is kedvező hangulatban telt a kereskedés, elsősorban az OTP-nek köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×