eur:
392.88
usd:
366.58
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

"Jót tenne a fiatal, baloldali, dinamikus miniszterelnök"

A hivatalos eredmény szerint a szlovák választást a Robert Fico vezette Smer szociáldemokrata párt nyerte meg, és így elsőként ők próbálkozhatnak a kormányalakítással. A szlovák-magyar kapcsolatoknak jót tenne a fiatal, baloldali, dinamikus miniszterelnök, aki ráadásul az elmúlt egy hónapban gesztusokat is tett a magyar kisebbség és Magyarország felé - vélekedett Szarka László, az MTA Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézetének igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.

A győztes párt vezetője már kijelentette: kemény kormányalakítási tárgyalásokra számít, és minden párttal szeretné felvenni a kapcsolatot. Robert Fico emellett két dolgot hangsúlyozott: csakis baloldali értékek mentén kidolgozott kormányprogramot tud elképzelni, és nem tisztán ellenzéki pártokból szeretne kormányt alakítani, hanem számít a mostani kormánypártokra is - emlékeztetett Szarka László.

A kisebbségkutató hozzátette: Fico csak ellenzéki pártokból is tudna kormányt alakítani, de érdekes nemzetközi felhangokkal járna, ha bevenné kormányába Jan Slota nacionalista pártját is.

A jelenlegi kormánypártok Meciar pártjával együtt szintén tudnak kormányt alakítani, ha tehát a régi szolidaritás és a Ficoval szembeni ellenszenv össze tudja őket hozni, akkor van alternatívája a Fico kormánynak - jegyezte meg Szarka László.

Javulhatna a két ország viszonya

Az elmúlt 8 évben a szlovák diplomáciát vezető Eduard Kukan meglehetősen kemény volt Magyarországgal szemben, így feszült viszony alakult ki. A fiatal, dinamikus, baloldali Robert Fico miniszterelnökségével eltűnnének az ideológiai interferenciák a két ország kapcsolatából - hangsúlyozta a kisebbségkutató.

Ráadásul Fico az elmúlt hónapban gesztusokat is tett a magyar kisebbség, illetve Magyarország felé: visszafogta saját pártján belül a nacionalista retorikát, és Magyarországgal is példálózott Csehország mellett, hogy a baloldali értékek milyen módon teszik lehetővé a szociális különbségek kezelését - emlékeztetett Szarka László, aki szerint ez mind azt mutatja, hogy nyílik belpolitikai terep a magyar-szlovák kapcsolatok javítására.

"Páratlan együttműködési lehetőségek vannak a két ország között, ha ezt nem blokkolják ideológiai és presztízs szempontok" - hangsúlyozta a kisebbségkutató.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×