eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Lubmin, Mecklenburg-West Pomerania / Germany - April-3-2022: Gas pipes, connections, equipment and pressure reducers at the site of Gazproms Nord Stream 2 Pipeline Landing in Germany. (Western Europe)
Nyitókép: Stefan Dinse/Getty Images

Weinhardt Attila: Európa felkészülhet a gázellátási vészhelyzeti lépcsőfokok megmászására

Már körvonalazódik egy megállapodás Azerbajdzsánnal a kapacitások bővítésére, ám ebből az irányból Európa még évekig nem kap nagyobb mennyiségben földgázt.

A Shell vezetője szerint nem nem zárható ki az energiakorlátozás lehetősége Európában, mert továbbra is bizonytalan az orosz gázellátás. A Portfolio elemzője, Weinhardt Attila megerősítette: az elmúlt hetek fejleményei alapján nem zárható ki ez a negatív forgatókönyv. Véleménye szerint "egyre világosabb, hogy legalább két fronton zajlik a háború Oroszország és Ukrajna között. Az egyik a fizikai harcmező, a másik pedig az energetikai, illetve élelmiszeripari és egyéb háború."

A geopolitikai konfliktusban nem mindig a racionalitás győzedelmeskedik, és az oroszok jól láthatóan a gázpiaci fegyverüket igyekeznek maximálisan kihasználni. Az elemző szerint az Északi Áramlat kapcsán a legfrissebb fejlemény, hogy vasárnap a kanadai kormány visszaszállította Németországba a Siemens Energynek azokat a turbinákat, melyek a szankciók miatt eddig Kanadában ragadtak. Nagyjából öt-hat nap kell a németeknek ahhoz, hogy ezeket továbbszállítsák Oroszországba. Az már biztos, hogy július 21-től nem tud újraindulni a szállítás az Északi Áramlat-1 vezetéken, ezért

az aggodalom és az idegesség látszik a piacon.

Ha az oroszok a következő hónapokban valóban csak a hosszú távú szállítási szerződéseiket teljesítik, és máshonnan a beszállítási kapacitások sem lesznek elégségesek, akkor "sajnos fel kell készülni arra, hogy egyre több tagállamban a háromfokozatú vészhelyzeti gázellátási lépcsőfokokat meg kell mászni" – mondta az elemző.

Az Európai Bizottság elnöke és energiaügyi biztosa Azerbajdzsán fővárosába, Bakuba utazott annak reményében, hogy bővítsék a kapacitást. Az elemző szerint a bizottság törekvése egy biztató lépés, amely elősegíti a kieső kapacitás pótlását, a szállításcsökkenést és az orosz leválás útját. Hozzátette: a várható azerbajdzsáni szerződés rövid távon nem nagy segítség, hiszen a tervek arról szólnak, hogy a jelenlegi nyolcmilliárd köbméteres kapacitást nagyjából öt év alatt évi húszmilliárd köbméterre növelik.

A gázellátási tervek várhatóan középtávon a magyar gázimportban is segítséget jelenhetnek. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter néhány héttel ezelőtt előrevetítette, hogy várhatóan 2023 vége körül Magyarországon is megjelenhet az azerbajdzsáni gáz. Weinhardt Attila szerint ha az EU, illetve a tagállamok is áldásukat adják a bizottsági tervre, és megszületik az egyezség, akkor ez segíthet nekünk is a gázellátásban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×