eur:
410.94
usd:
386.9
bux:
76966.7
2024. november 13. szerda Szilvia
Nyitókép: Pixabay

Kína egy lépést tesz hátra: tavaly rekord mennyiségben termelt ki szenet

Idén még ennél is többet hozhatnak felszínre a korszerűtlen energiaforrásból: Kína is rájött arra, hogy nehéz tisztább energiára áttérni.

A termelés megugrása segített a tavaly kialakult energiaválság kezelésében, a szén ára azonban idén ismét emelkedik, mivel Kínának még több fosszilis tüzelőanyagra lesz szüksége a gazdasági fellendüléshez – írja a CNN.

Kína a világ legnagyobb széntermelője és egyben szénfogyasztója is, de a rekordtermelés figyelemre méltó annak fényében, hogy alig egy évvel ezelőtt az ország agresszív intézkedéseket hirdetett meg, amelyek célja a szén-dioxid-kibocsátás komoly visszafogása volt.

Visszavonulót fújtak

A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal hét elején közzétett adatai szerint

a széntermelés tavaly rekordot ért el, 4,07 milliárd tonnát,

ami pontosan 4,7 százalékos növekedés 2020-hoz képest. A szénimport szintén nőtt tavaly.

Hszi Csin-ping kínai elnök 2020 szeptemberében még arról beszélt, az ország célja 2060-ra szén-dioxid-semlegessé válni, aminek érdekében kormánya 2021 első felében drasztikus lépéseket tett, többek közt bányákat záratott be. Elemzők már ekkor nehezen teljesíthetőnek érezték a célt, a helyzetet pedig tovább rontotta a tavalyi energiakrízis, amely háztartásokat is érintő, súlyos áramkimaradásokat eredményezett. Egyes gyárakban korlátozták a termelést, ami az egyébként is bajban levő ellátási láncok működésében okozott még nagyobb problémákat.

Ősszel adtak engedélyt bányászatra

A krízis enyhítésének érdekében rendelte el tavaly ősszel Kína, hogy a széntermelés volumene ismét nőhessen. Decemberre a termelés az egy évvel korábbihoz képest több mint 7 százalékkal nőtt meg, a legfrissebb statisztikák szerint 385 millió tonnás havi csúcsot ért el.

A kínai elnök sem fogalmaz már olyan élesen, amikor kibocsátáscsökkentésre terelődik a szó – valószínűleg Kína vezetése is megértette, milyen kihívások rejtőznek e téren.

Az infrastruktúrára koncentrálnak

"A szén-dioxid-semlegességet nem lehet egyik napról a másikra elérni. Kína következetes és folyamatos lépésekkel fogja folytatni a hagyományos energiahordozók használatának leépítését fogja az azokat helyettesítő, megbízható új energiák megtalálásával párhuzamosan" – fogalmazott Hszi Csin-ping a Világgazdasági Fórumon.

Az országban idén is az energiafogyasztás gyors növekedésére számítanak.

A kínai Kommunista Párt vezetői a múlt hónapban azt mondták, hogy 2022-ben az infrastrukturális beruházásokat helyezik előtérbe a gazdasági növekedés erősítése érdekében, mivel az ilyen projektek több munkahelyet teremthetnek. Az ilyen munkák azonban nagy mértékben függenek a fosszilis tüzelőanyagoktól.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

A megválasztott amerikai elnök egykori kihívóját nevezheti ki a külügyek élére – aki Ukrajna esetében a „földet békéért” gondolat támogatója. A választáson győztes republikánus elnökjelölt kinevezett egy szigorú határvédelmi főnököt és egy ENSZ-nagykövetet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

A hét elején is folytatódott az amerikai elnökválasztást követő rali, Európában jelentősen emelkedett a piac, és az USA-ban is új rekordok születtek. Mára viszont alább hagyott az eurófória, Ázsiában komolyabb esést láttunk, ezt követően pedig Európában és Amerikában is megérkezett a korrekció. Itthon eközben jó volt a hangulat: új csúcsot döntött az OTP, illetve a BUX is. A nap első felében még a 85 ezer dolláros szintet is tesztelte a bitcoin árfolyama, az esti órákra azonban ismét történelmi csúcs közelébe emelkedett a kriptoeszköz jegyzése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 12. 22:00
×
×
×
×