eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Kína egy lépést tesz hátra: tavaly rekord mennyiségben termelt ki szenet

Idén még ennél is többet hozhatnak felszínre a korszerűtlen energiaforrásból: Kína is rájött arra, hogy nehéz tisztább energiára áttérni.

A termelés megugrása segített a tavaly kialakult energiaválság kezelésében, a szén ára azonban idén ismét emelkedik, mivel Kínának még több fosszilis tüzelőanyagra lesz szüksége a gazdasági fellendüléshez – írja a CNN.

Kína a világ legnagyobb széntermelője és egyben szénfogyasztója is, de a rekordtermelés figyelemre méltó annak fényében, hogy alig egy évvel ezelőtt az ország agresszív intézkedéseket hirdetett meg, amelyek célja a szén-dioxid-kibocsátás komoly visszafogása volt.

Visszavonulót fújtak

A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal hét elején közzétett adatai szerint

a széntermelés tavaly rekordot ért el, 4,07 milliárd tonnát,

ami pontosan 4,7 százalékos növekedés 2020-hoz képest. A szénimport szintén nőtt tavaly.

Hszi Csin-ping kínai elnök 2020 szeptemberében még arról beszélt, az ország célja 2060-ra szén-dioxid-semlegessé válni, aminek érdekében kormánya 2021 első felében drasztikus lépéseket tett, többek közt bányákat záratott be. Elemzők már ekkor nehezen teljesíthetőnek érezték a célt, a helyzetet pedig tovább rontotta a tavalyi energiakrízis, amely háztartásokat is érintő, súlyos áramkimaradásokat eredményezett. Egyes gyárakban korlátozták a termelést, ami az egyébként is bajban levő ellátási láncok működésében okozott még nagyobb problémákat.

Ősszel adtak engedélyt bányászatra

A krízis enyhítésének érdekében rendelte el tavaly ősszel Kína, hogy a széntermelés volumene ismét nőhessen. Decemberre a termelés az egy évvel korábbihoz képest több mint 7 százalékkal nőtt meg, a legfrissebb statisztikák szerint 385 millió tonnás havi csúcsot ért el.

A kínai elnök sem fogalmaz már olyan élesen, amikor kibocsátáscsökkentésre terelődik a szó – valószínűleg Kína vezetése is megértette, milyen kihívások rejtőznek e téren.

Az infrastruktúrára koncentrálnak

"A szén-dioxid-semlegességet nem lehet egyik napról a másikra elérni. Kína következetes és folyamatos lépésekkel fogja folytatni a hagyományos energiahordozók használatának leépítését fogja az azokat helyettesítő, megbízható új energiák megtalálásával párhuzamosan" – fogalmazott Hszi Csin-ping a Világgazdasági Fórumon.

Az országban idén is az energiafogyasztás gyors növekedésére számítanak.

A kínai Kommunista Párt vezetői a múlt hónapban azt mondták, hogy 2022-ben az infrastrukturális beruházásokat helyezik előtérbe a gazdasági növekedés erősítése érdekében, mivel az ilyen projektek több munkahelyet teremthetnek. Az ilyen munkák azonban nagy mértékben függenek a fosszilis tüzelőanyagoktól.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×