eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pxhere

Ez várható a hitelfizetési moratórium lejárta után

Egymillió háztartás vette igénybe a lehetőséget, mely az év közepén jár le várhatóan: a felhalmozott kamatot vissza kell fizetnie mindenkinek.

Minden hitellel rendelkező magyarnak érdemes felkészülnie arra a pillanatra, amikor a hitelmoratórium lejártával smételten minden hónapban be kell fizetnie a törlesztőrészletet, mondta el az InfoRádióban Radimeczky Géza, a Money.hu ügyvezetője. Véleménye szerint érdemes elkezdeni már most tartalékot képezni arra az időszakra, amelyben visszatér a hiteltörlesztés gyakorlata, illetve onnantól kezdve a havi költségvetésben is újra kalkulálni kell ezzel az összeggel.

"A moratórium lejárta miatt nem emelkedhet a törlesztőrészlet,

a szabályozó is előírja, hogy a bankok nem emelhetik meg azt csak azért, mert az ügyfél több mint egy évig nem kellett, hogy fizesse

azt. Az idő közben felhalmozódott kamatokat a futamidő hosszabbításával fogják majd az ügyfelek kielégíteni" - mondta el Radimeczky Géza, hozzátéve, hogy más okból elképzelhető ugyanakkor a részlet összegének emelkedése. Ilyen az, ha valaki változó kamatozású hitelt vett fel és új kamatperiódusba lépett, de ez esetben sem a moratórium lejárta emeli meg ugyanakkor a részlet összegét.

"Az elmúlt hónapokban láthatjuk, hogy a banki referenciakamatok elkezdtek emelkedni, fél-egy százalékos emelkedést is látunk. Ez némiképpen emelheti a törlesztőrészleteket, ami egy átlagos hitelösszegnél nem haladhatja meg a havi öt-tízezer forintot" - vázolta a Money.hu ügyvezetője, hogy milyen mértékű emelkedésre kell számítani. A futamidő hosszabbodásával kapcsolatosan hozzátette: minden hitel más és más, de általános szabályként megfogalmazható, hogy

nagyjából annyival hosszabbodik meg a hitel hossza, amennyit az ügyfél a moratórium hatálya alatt töltött.

Ez idő alatt a moratórium idején felhalmozódott kamatterhet is meg kell fizetniük az érintetteknek.

A hitelmoratórium a tavaly március 18-án élő vállalati és lakossági hitelekre vonatkozott eredetileg, ezt bárki igénybe vehette, de hatálya alól ki is vonhatták magukat azok, akik úgy gondolták, továbbra is képesek lesznek fizetni hitelüket. Az eredeti moratórium tavaly év végén lejárt, azonban bizonyos csoportok számára még fél évre lehetőség volt hosszabbítani. A gyermeket nevelók, az álláskeresők, a közmunkások és a nyugdíjasok élhettek ezzel aopcióval, valamint olyan vállalkozások, amelyeknek árbevételét negatívan érintette a koronavírus-járvány. A tervek szerint ugyanakkor június 30-ával megszűnik a moratórium, és már mindekinek tovább kell fizetnie hitelét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×