eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Nem túl biztató számokat közölt a KSH az ipari termelésről

6,7 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. A járműgyártás a szám főszereplője.

Januárban az ipari termelés volumene 6,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,8 százalékkal csökkent, miután idén januárban kettővel kevesebb munkanap volt. A szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal nőtt, a tavaly áprilisi mélyponthoz képest 57 százalékkal emelkedett - erősítette meg második becslése alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 7,2 százalékkal, az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 7,1 százalékkal emelkedett.

A legnagyobb súlyú járműgyártás kibocsátása csökkent a legnagyobb mértékben, 27,5 százalékkal.

A jelentős visszaeséshez elsősorban a globális félvezetőhiány okozta gyárleállások járultak hozzá - közölte a KSH.

A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 8,6 százalékkal nőtt, az élelmiszer, ital és dohánytermék előállítása 5,0 százalékkal csökkent.

Az ipari export volumene 5,1 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A járműgyártás kivitele 27,2 százalékkal visszaesett, ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termékek kivitele 6,4 százalékkal nőtt.

Az ipar belföldi értékesítése 3,7 százalékkal, míg a feldolgozóiparé 8,0 százalékkal csökkent tavaly januárhoz képest.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×