Megjelentek a pénteki Magyar Közlönyben a nemrég bejelentett, 100 milliárd forintos keretösszegű Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön hitelprogramjának finanszírozásáról szóló jogszabályok. Ez alapján nem állami kamattámogatású konstrukció lesz, hanem visszatérítendő EU-forrásból kialakított hiteltermék.
A 75/2021-es kormányrendelet és az 1067/2021-es kormányhatározat alapján a 272/2014-es kormányrendelet és az 1006/2016-s kormányrendelet mellékletét bővíti ki a kormány a 100 milliárd forintos keretösszeggel nyújtandó kölcsönnel.
A táblázat szerint tehát
a kormány EU-s pénzből teszi elérhetővé a nemrég bejelentett 100 milliárd forint keretösszegű kamatmentes újraindítási gyorskölcsön hitelprogramot
– hívja föl figyelmet a Portfolio.
A gazdasági lap hozzáteszi, tudomásuk szerint a koronavírus hatásainak mérséklésére szolgáló EU-s „áthidaló program” (React-EU) lesz a 100 milliárd forintos itthoni keret tényleges forrása.
Mint arról az Infostart korábban beszámot, a kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön nevet viselő ingyenhitelt a kis- és középvállalkozások újraindulását támogatja 10 millió forintos, 10 éves futamidejű, kamatmentes hitellel, amelynek törlesztését csak három év múlva kell elkezdeni.
A felvett összeget a vállalkozások
- bérekre,
- járulékokra,
- rezsire,
- működési költségre,
- készletfinanszírozásra
is használhatják. A hitelt az MFB Pontok hálózatában igényelhetik a vállalkozások. (A Magyar Közlönyben foglaltak szerint felhívás útján választják ki a pénzügyi közvetítőket 2021. márciusában, ugyanakkor a forrás elosztását a Magyar Fejlesztési Bank fogja koordinálni, ez az MFB közleményében is szerepel.)
A Magyar Fejlesztési Bank hétfőn meghirdette, mely vállalkozások igényelhetik a nulla százalékos hitelt a program első szakaszában:
- TEÁOR 5610 - Éttermi, mozgó vendéglátás
- TEÁOR 5621 - Rendezvényi étkeztetés
- TEÁOR 5630 - Italszolgáltatás
- TEÁOR 5914 - Filmvetítés
- TEÁOR 8230 - Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése
- TEÁOR 8551 - Sport, szabadidős képzés
- TEÁOR 9001 - Előadó-művészet
- TEÁOR 9002 - Előadó-művészetet kiegészítő tevékenység
- TEÁOR 9004 - Művészeti létesítmények működtetése
- TEÁOR 9102 - Múzeumi tevékenység
- TEÁOR 9104 - Növény-, állatkert, természetvédelmi terület
- TEÁOR 9311 - Sportlétesítmény működtetése
- TEÁOR 9312 - Sportegyesületi tevékenység
- TEÁOR 9313 - Testedzési szolgáltatás
- TEÁOR 9319 - Egyéb sporttevékenység
- TEÁOR 9321 - Vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység
- TEÁOR 9604 - Fizikai közérzetet javító szolgáltatás
- TEÁOR 9329 - Mns egyéb szórakoztatás, szabadidős tev.
- TEÁOR 5510 - Szállodai szolgáltatás
- TEÁOR 5520 - Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely szolg.
- TEÁOR 5530 - Kempingszolgáltatás
- TEÁOR 5590 - Egyéb szálláshely-szolgáltatás
- TEÁOR 7911 - Utazásközvetítés
- TEÁOR 7912 - Utazásszervezés
- TEÁOR 4939 - Máshova nem sorolt egyéb szárazföldi személyszállítás
Ahogy a Portfolio korábban írta, három tevékenységi körről még nem volt döntés - és úgy tűnik, most sincs:
- TEÁOR 9602 - Fodrászat, szépségápolás
- TEÁOR 4932 - Taxis személyszállítás
- TEÁOR 8553 - Járművezető-oktatás
Az első szakaszban kedvezményezett tevékenységek TEÁOR kódjait tartalmazó lista elérhető az Összetartók nevet viselő portálon, valamint a www.mfb.hu oldalakon, ahol az MFB folyamatosan tájékoztatja az érdeklődőket a hitelprogramot érintő új információkról, hogy a vállalkozások felkészülhessenek a hitelkérelmek benyújtására.
Az MFB közleményében úgy fogalmaz, hogy az utolsó simításokat végzik az érintett intézmények a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön hitelprogram előkészítése során.
Két újabb kört javasolnak
Közben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az M1 aktuális csatornán hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a MKIK szélesebb körben tenné elérhetővé a kamatmentes gyorskölcsönt, emlékeztetve arra, hogy az első körben a hitel 25 tevékenységi kört érint.
- A második körben a terveik szerint megint 100 milliárd forint lenne elérhető.
- A harmadik körben pedig, az idén ősszel a kezdő vállalkozásoknak, startupoknak tennék lehetővé a kedvezményes konstrukciót az elnök tájékoztatása szerint.
Az első csomag 40 ezer vállalkozást tud elérni, a kedvezményes hitelt bármilyen célra igénybe vehetik a cégek – tette hozzá Parragh László.
A könyvkiadók se maradjanak ki!
Levelet küldött Varga Mihály pénzügyminiszternek a Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetsége, amiben azt kérik a tárcavezetőtől, hogy a könyvkiadás TEÁOR-száma is kerüljön fel a listára, hogy ők is igényelhessék a tízmillió forintos kamatmentes gyorskölcsönt – mondta az InfoRádiónak az MKÉSZ elnöke.
Galambos Ádám emlékeztetett, a járványhelyzet a könyvkiadókat is nehéz helyzetbe sodorta, így úgy vélik, ők is érdemesek lehetnek a fent nevezett gyorskölcsönre, hiszen a kis- és közepes kiadók életben maradása egyben a magyar kultúra védelmét is szolgálná.
A bajt mértékét illetően megjegyezte, az érdekvédelmi szövetséghez tartozó körülbelül 30 kiadó közül például
az utazási kiadványokkal foglalkozóknál a visszaesés 80, a gyermekkönyveket gondozóké 60 százalék is lehet.
A legnagyobb kiesést a könyvesboltok tavaly április-május körüli bezárása jelenti, ahol a forgalom 80-90 százaléka realizálódik, amit az online kereskedelem 10-ről 20 százalékra történő megemelkedése sem kompenzál. Ahogyan a könyvfesztiválok és roadshow-k hiánya is komoly gondot jelent a kiadóknak, hiszen így nem tudják bereklámozni a termékeiket.
A szövetség elnöke végezetül azt is kiemelte: egy kisebb kiadó a tízmilliós gyorshitellel akár 4-5 kiadványt is meg tud szerkeszteni, új bevételt teremtve így, illetve pótolhatja az esetlegesen elhalasztott könyvkiadását.