eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pexels.com

Koronavírus-oltás: évi tizmilliárd dolláros piaca lehet

A gyógyszercégek akkor zsebelhetnek be ennyit, ha csak azok olttatják majd magukat, akik eddig olttatták magukat influenza ellen. Iparági szakértők húszdolláros oltásárral kalkulálták ki az összeget.

Habár a gyártók egy része a pandémia idejére vállalta, hogy nyomott áron értékesíti az életmentő vakcinát, az eljövendő években hatalmas üzletté válhat majd a koronavírus-oltás. A The Guardian cikke a Morgan Stanley és a Credit Suisse szakértőinek becsléseit osztja meg olvasóival.

Matthew Harrison, a Morgan Stanley szakembere 5-10 dolláros gyártási költséggel számol, a piac méretét attól teszi függővé, hogy az embereknek évente oltatniuk kell-e majd magukat, vagy elegendő lesz mindössze néhány évente megvásárolniuk a vakcinát. (Az AstraZeneca képviselője azon reményét fejezte ki nemrég, hogy az oltás több mint egy évre védettséget adhat.) Ha gyakrabban szükséges az oltást felvenni, vagy annak ára magasabb lesz, akkor

akár 25 milliárd dolláros is lehet a piac

– akkor, ha csak azok kérik a vakcinát, akik évről évre kérnek influenzaoltást is.

A Credit Suisse szakértője, Evan Seigerman ugyanakkor úgy véli, csak az amerikai piac már magában tízmilliárd dollárt jelent. Ő 19,5 dolláros, azaz közel 6 ezer forintos árral számolt Amerika 330 millió állampolgárára, évi két oltással.

A gyógyszergyárak megfeszített munkával, rekordgyorsasággal dolgoznak a koronavírus elleni oltások fejlesztésén, amelynek felgyorsítására dollármilliókat kaptak egyes kormányoktól az elmúlt hónapokban. Az AstraZeneca és a Johnson&Johnson gyógyszercége, a Janssen ígéretet is tett arra, hogy nem piaci áron fogja majd értékesíteni a kifejlesztett oltást a pandémia alatt. A Pfizer és a Moderna nem tett ilyen vállalást, sőt: az utóbbi, veszteséget termelő vállalat 37 dolláros árat határozott meg oltásának, míg az AstraZeneca 3-5 dollár közti, önköltségi áron adja majd a vakcinát a szegény országoknak.

A Sanofival közösen fejlesztő GSK nem akar profitot bezsebelni a világjárvány idején oltásából, ha az hatásos lesz: ők azt ígérték, ha mégis keletkezne nyereségük, akkor azt a koronavírussal kapcsolatos tudományos kutatások finanszírozásába fektetik majd be. Eközben a kínai Sinovac Biotech kétadagos oltását, a CoronaVac-ot 60 dollárért adja egyes városokban, amelyekben a vészhelyzetre való tekintettel engedélyezett a beadása.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×