eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot visel a fodrász és a vendégek is Madrid egyik fodrászüzletében 2020. május 4-én. A spanyol kormány megkezdte a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások enyhítését.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Fernando Villar

Borúlátóak az egyéni vállalkozók

Az egyéni vállalkozások 17 százaléka szüneteltette a tevékenységét szeptember elején, ami mintegy 92 ezer vállalkozót érintett - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss adataiból.

Meglátszik az egyéni vállalkozók számának alakulásán is, hogy már megszűnt annak a 24 szakmának adott járulékmentesség is, amit a kormány júniusig tett elérhetővé a koronavírus járvány okozta gazdasági sokk leküzdésére. A KSH szerint ugyanis bár júliusra normalizálódtak a vállalkozók szüneteltetéssel kapcsolatos döntései, mégis július 1. és szeptember 10. között a tavalyinál kétszer több egyéni vállalkozó adta fel átmenetileg a működést, mint 2019-ben.

Az egyéni vállalkozások 17 százaléka szüneteltette a tevékenységét szeptember elején, ami mintegy 92 ezer vállalkozót érintett - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal Heti Monitorban frissen közzétett adatsorából, ami egyébként az Egyéni Vállalkozók Nyilvántartásán alapul. Valamilyen formában összesen 464 ezer aktív egyéni vállalkozás működött a szeptember 10-ig rendelkezésre álló adatok szerint Magyarországon.

Túlnyomórészt a főállású egyéni vállalkozók kényszerültek tevékenységük felfüggesztésére: ebben a kategóriában a 47 ezer szüneteltelő mellett 255 ezer aktív vállalkozót tartottak nyilván. A munkaviszony mellett kiegészítő tevékenységként vállalkozók közül 34 ezren adták átmenetileg a működést - igaz, további 163 ezren még kitartanak -, míg az egyéb kategóriába eső kisvállalkozók közül 11 ezren döntöttek így.

Az sem a jövővel kapcsolatos pozitív várakozásokat tükrözi, hogy bár májusban már megfordult a szüneteltetést megkezdők és befejezők aránya az utóbbiak javára - miután március-áprilisban 42 ezeren függesztették fel a vállalkozásukat-, szeptemberre ismét többségben voltak a tevékenységüket befejezők az újraindulóknál. Előbbiek száma 3,7 ezer volt, szemben az utóbbiak 3,4 ezres táborával.

A fővárosban és vonzáskörzetében, néhány nagyvárosban és Balaton környéki járásban szünetelteti a tevékenységét lakosságarányosan a legtöbb egyéni vállalkozó

Budapesten a legmagasabb a tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozók aránya a KSH szerint.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×