Nem csak a fogyasztási adókra, hanem a lakosság befizetéseire is nagyon számít a kormány a jövő évi büdzsé tekintetében, emelte ki Csiki Gergely az InfoRádiónak nyilatkozva. Az elemző szerint további gazdaságfehérítő intézkedések is várhatók, melyekre szükség is lesz ahhoz a látványos növekedéshez, amit a kormány vár, ezek ismertetése azonban egyelőre várat magára.
A kormány gazdaságfehérítő intézkedéssorozata 2014-re vezethető vissza, az elmúlt 5 évben folyamatosan javult és fehéredett a gazdaság. Ez, becslések szerint,
több száz milliárd forint bevételt jelentett,
- mondta a Portfolio munkatársa. Példaként említette a múlt év közepén életbe lépett online számlarendszert, amely 200 milliárd forinttal gyarapította az államkasszát azon felül, amit indokolt volna az infláció és a fogyasztás növekedése, ez a lendület pedig az idei évben is folytatódott – mutatott rá a szakértő.
A jövő évi költségvetéseben két nagy program szerepel: a családvédelmi akcióterv, valamint a gazdaságvédelmi akcióterv. Utóbbi keretében
több, kisebb mértékű és célzott adócsökkentés várható,
ilyen például a kisvállalati adó kulcsának a csökkentése 13-ról 12 százalékra, a reklámadó mértéke 0 százalék lesz átmenetileg, a kereskedelmi szállásszolgáltatás áfakulcsa 18-ról 5 százalékra csökken, de fontos, hogy nő a kistelepüléseken építkezők és felújítók számára az áfavisszatérítés mértéke is.
Rejt némi kockázatot
A családvédelmi akciótervre összességében 162 milliárd forint támogatást irányzott előre a kormány, az azonban, hogy a keretösszeg felülről nyitottság, Csiki Gergely szerint kockázatot is rejt magában, hiszen az idei évben, néhány hét leforgása alatt az igénylések mértéke már megközelítette ezt. A kormánynak lehetősége van átcsoportosítania a szabad tartalékokból, ennek összege 478 milliárd forint a jövő évre nézve, azonban, hogyha több kockázatot kellene kezelnie jövőre, a kormány nehéz helyzetbe kerülne, tette hozzá a Portfolio elemzője.