eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Egyre több embernek van munkája

Mintegy 4,5 millióra nőtt a foglalkoztatottak száma február-áprilisban. A munkanélküliek átlagos létszáma 162 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,5 százalék volt.

Idén a február-áprilisi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 492 ezer volt, 47 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 1,0 százalékponttal 69,8 százalékra emelkedett - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 69 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké 18 ezerrel nőtt, míg a magukat közfoglalkoztatottaknak vallók száma 40 ezerrel 118 ezerre csökkent.

A 15-74 éves korosztályban tavaly az augusztus-októberi háromhónapos időszakban lépte át a 4,5 milliós küszöböt a foglalkoztatottak átlagos létszáma, és azóta egyszer sem csökkent 4 millió 480 ezer alá. Az előző háromhónapos periódushoz, az idei első negyedévhez hasonlítva szinte a hibahatáron belül, mindössze 5 ezerrel kevesebben voltak állásban.

A 15-74 éves foglalkoztatottak számának 47 ezres éves összevetésű emelkedése, a munkanélküliek számának 15 ezres csökkenéséből és a munkaerőpiacra újonnan belépők 32 ezres számából eredt.

Egy tizedre az uniós célértéktől

A 15-64 éves gazdaságilag aktív népesség, a munkaerőpiacon foglalkoztatottként vagy álláskeresőként megjelenők aránya 0,7 százalékponttal 72,3 százalékra emelkedett. Ebben benne van a korosztály lélekszámának 45 ezres csökkenése. A munkaerőpiacról távol maradó inaktív lakosság ebben a korosztályban 58 ezerrel csökkent egy év alatt és 1,754 millió volt a február-áprilisi háromhónapos periódusban.

A 15-64 éves férfiak körében a foglalkoztatási ráta 1,1 százalékponttal, 77,1 százalékra nőtt, a nők körében pedig 0,8 százalékponttal, 62,5 százalékra emelkedett.

A 20-64 éves korcsoportban, amelyre az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, a foglalkoztatási ráta egy év alatt 1,0 százalékponttal, 74,9 százalékra emelkedett Magyarországon. A február-áprilisi időszakban a férfiaknál 83,0, a nőknél 67,0 százalékos volt a foglalkoztatottak aránya ebben a korcsoportban.

Varga Mihály: évtizedek óta nem voltak ilyen értékek

A rendszerváltozás óta nem volt ilyen alacsony a munkanélküliség Magyarországon, mint idén február és április között; a 2010-es mintegy 12 százalékról 3,5 százalékra csökkent a mutató, amellyel Varga Mihály pénzügyminiszter ismertetése szerint Magyarország az Európai Unió 28 tagországa között a negyedik helyen áll, Lengyelországgal holtversenyben.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×