eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Nyitókép: Flickr / Gideon Benari

Kapott egy pofont Törökország

Leminősítette Törökország eddig sem befektetési ajánlású államadós-osztályzatát pénteken a Fitch Ratings.

A nemzetközi hitelminősítő azzal a véleményével indokolta a péntek éjjel Londonban bejelentett lépést, hogy a török makrogazdasági stabilitásra egyre nagyobb kockázatot jelent a folyómérleg-hiány növekedése, a romló külső globális finanszírozási környezet, az inflációs megugrása és a török valuta árfolyamának zuhanásszerű gyengülésének hatása a nagy adósságtömeggel terhelt magánszektorra.

Az eddigi BB pluszról egy fokozattal, BB-re rontotta Törökország hosszú futamidejű devizaadósságának besorolását a Fitch Ratings. A cég az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.

A BB besorolás két fokozattal marad el a befektetési ajánlású sáv alapszintjének tekintett BBB mínusz minősítéstől.

A leminősítés indoklásában a Fitch kifejtette azt a véleményét, hogy az elmúlt hónapokban romlott a török gazdaságpolitika hitelessége, és a júniusi választások után megtett első szakpolitikai lépések csak növelték a bizonytalanságot.

A hitelminősítő szerint ebben a környezetben nehéz lesz elérni még azt is, hogy a gazdaság csak "puha landoláson" menjen át.

A Fitch Ratings várakozása szerint a török folyómérleg-egyenleg hiánya az idén a hazai össztermék (GDP) 6,1 százalékára nő, elsősorban az üzemanyagárak emelkedése és a háztartási szektor fogyasztásának idei első félévi élénkülése miatt.

Segít a turizmus

A cég jövőre 4,1 százalékra csökkenő folyómérleg-hiányt vár a líra gyengülése, a Fitch elemzői által valószínűsített olajárcsökkenés és az élénkülő turizmus együttes hatásra. A közvetlen külföldi befektetések értéke azonban a hitelminősítő prognózisa szerint 2019-ben is csak a hazai össztermék 1 százaléka körül lesz, így a folyómérleg-hiány jelentős része továbbra is csak az adósságpiacról lesz finanszírozható.

A Fitch Ratings előrejelzése szerint a nettó török külső adósságráta a GDP-érték 35 százalékára emelkedik 2018 végéig. A hitelminősítő megjegyzi, hogy a BB osztályzati sávba sorolt szuverén adósok GDP-arányos nettó külső adósságrátájának mediánértéke 8 százalék.

Sokkhatás

A cég elemzése szerint a jelentős bruttó külső finanszírozási igény sokkhatásoknak teszi ki a török gazdaságot. A Fitch elemzőinek becslése szerint Törökország bruttó külső finanszírozási igénye az idén 229 milliárd dollár lesz, ugyanakkor a bruttó devizatartalékok értéke 2018 végére 96 milliárd dollárra csökken.

Törökországra a három globális piacvezető hitelminősítő egyike sem tart már érvényben befektetési ajánlású szuverén besorolást, és az utóbbi hónapokban mindhárom leminősítette a török államadós-osztályzatot. A Standard & Poor's májusban BB-ről BB mínuszra, a Moody's Investors Service márciusban Ba1-ről Ba2-re - a Fitch új török osztályzatának megfelelő szintre - rontotta a török minősítést, májusban pedig ezt a besorolást is leminősítési felülvizsgálat alá vette.

Címlapról ajánljuk
Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Újabb tartományi választást tartanak a szomszédos Ausztriában, immár a negyediket a tavaly szeptemberi országos parlamenti választások óta. Az önálló tartománynak számító Bécsben a hosszú ideje regnáló Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a felmérések szerint ezúttal is biztos győzelemre számíthat.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Egy hetes stagnálás után tegnap kilépett a megszokott, 407 és 409 közötti sávjából az euró-forint árfolyam. Óriási mozgást ez sem jelent: a hazai fizetőeszköz 406,5-ig erősödött. Az árfolyammozgást a viszonylag jó piaci hangulat indukálta, ami pedig egyrészt néhány biztatóbb makroadat mellett annak volt köszönhető, hogy az amerikai Trump-adminisztráció egyes megszólalásaiba (vagy épp hallgatásába) a befektetők bele tudták látni a vámháború lejjebb tekerésének jeleit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×