eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Legjobban a munkanélküliség és az infláció miatt aggódunk

Az európaiak különösen aggódnak a munkanélküliség, az árak és a vásárlóerő alakulása miatt. Ezeket szorosan követik a politikai és gazdasági stabilitás, a bűnözés és az egészségügyi ellátás miatti aggodalmak - derül ki a GfK Csoport éves "Európai kihívások 2011" felméréséből.

A munkanélküliség 2011-ben ismét az első helyen szerepel az európai aggodalmak listáján jelenlegi 39 százalékos értékével. Az előző évi négy százalékpontos esésnek köszönhetően visszatért a 2009-es szintre - mutat rá a GfK Csoport évente elvégzett "Európai kihívások 2011" felmérése.

A kérdés Spanyolországban a legégetőbb, ahol a lakosság több mint háromnegyede aggódik a munkaerő-piaci helyzet miatt. Ez azonban nem meglepő Spanyolország több mint 20 százalékos munkanélküliségi rátáját tekintve.

Ezzel szemben a munkanélküliség szinte egyáltalán nem ok az aggodalomra Hollandiában, ahol a ráta mindössze hat százalékos.

Ami a magyarokat illeti, 2011 márciusában a lakosság 44 százaléka számított a munkanélküliség további növekedésére, ami a korábbi várakozásokkal összehasonlítva pesszimistább képet mutat.

Nő az infláció miatti aggodalom

Az európaiak egyre jobban aggódnak az árak és a vásárlóerő miatt is. A 2008 óta tartó folyamatos csökkenés után idén az európaiak 26 százaléka (a 2010-es adatnál nyolc százalékponttal többen) mondta azt, hogy aggódik az infláció miatt.

Negyvenkét százalékos eredményével az inflációs aggodalmak Oroszországban a legmagasabbak, ahol az árak mintegy kilenc százalékkal emelkedtek. A megkérdezettek egyharmada fejezte ki aggodalmát az emelkedő árak miatt Németországban, Lengyelországban, míg negyedük Franciaországban.

Magyarországon mintegy tízből kilencen úgy vélik, tovább fognak emelkedni az árak, és átlagosan 13 százalékos inflációval számolnak. A 2011. márciusi adat szintén a lakosság borúlátását tükrözi.

A belgák nyugtalanok a politikai fejlemények miatt

Négy százalékpontos emelkedésével a politika és a kormányzat azok a témák, melyek fontosabbá váltak az európaiak aggodalmai között. Ezt tükrözi a prioritási sorrend is, mivel az előző évben a téma a hetedik helyen állt a rangsorban, míg 2011-ben felugrott a lista harmadik helyére.

Ötvenhét százalékos eredményükkel a belgák voltak a legnyugtalanabbak, ami annak a következménye, hogy az országnak évek óta nincsen stabil kormánya. Olaszországban az aggodalom majdnem ugyanakkora, és minden harmadik polgár fejezte ki aggodalmát.

A bűnözés kérdése a negyedik helyen maradt a 2011-es aggodalmak listáján. Az emberek nagyobb erőfeszítéseket szeretnének látni a bűnözés elleni küzdelem terén Olaszországban (23 százalék), Franciaországban és Hollandiában (mindkettő 22 százalék), miközben a kérdés szintén jelentős fontossággal bír Németországban (17 százalék) és az Egyesült Királyságban (14 százalék).

Még mindig sokan aggódnak a gazdasági stabilitás miatt is

A gazdasági stabilitással kapcsolatos nyugtalanság két hellyel lejjebb került az európai aggodalmak listáján. Az előző évhez viszonyítva az aggodalmak összességükben 16 százalékról 12 százalékra estek, ezzel az ötödik helyet szerezve meg.

Azonban számos országban a gazdasági fejlődés miatti aggodalom így is jelentős maradt. A spanyoloknak alig kevesebb, mint egyharmada (30 százalék), valamit az olaszok (22 százalék) és a britek (19 százalék) ötöde aggódik jelenleg e kérdés miatt.

2011-ben az európaiak 12 százaléka fejezte ki aggodalmát az egészségügyi szolgáltatás miatt. 2010-hez képest ez egy százalékpontos emelkedést jelent. Huszonhárom százalékos eredményükkel a lengyelek a legnyugtalanabbak az egészségügyi szolgáltatás miatt, őket a németek követik 19 százalékkal.

A nyugdíjak és az oktatás a jelenlegi égető problémák

Az előző évhez képest a nyugdíjak és a nyugellátások miatti aggodalom két százalékponttal, 11 százalékra emelkedett 2011-ben. A németek mutatták a legnagyobb pesszimizmust ezzel a témával kapcsolatban (17 százalék), őket a lengyelek, osztrákok és az oroszok követik (mindannyian 15 százalék).

2011-ben felerősödtek az oktatási politikával szembeni elégedettség hangjai Európában, és három százalékponttal, 10 százalékra emelkedett, amivel a nyolcadik helyet szerezte meg az európai aggodalmak listáján. Tavaly még az aggodalmak tízes listájának alján foglalt helyet. Emelkedő tendenciát mutatva a téma a németeknek számára a legaggasztóbb (23 százalék), őket az osztrákok (19 százalék) követik. Hollandiában és az Egyesült Királyságban is még a 10 százalékos határ felett van a nyugtalanság szintje.

Az oroszokat különösen aggasztja a lakhatás

A lakhatás és lakbér problémája az idei aggodalmak listáján, a kilencedik helyen áll, ami egy helynyi visszaesést jelent a rangsorban az előző évhez képest.

A legmeglepőbb az oroszok aggodalma, ahol a lakhatási helyzet sürgős javításának szükségességét a megkérdezettek egynegyede említette, ami hat százalékponttal magasabb, mint az előző évben. A probléma miatt aggódók arány kétszámjegyű még Franciaországban 12 százalékkal.

Az európaiak bevándorlás és integráció miatti aggodalmai egy hellyel lejjebb kerültek az aggodalmak listáján, és kilenc százalékkal ez a kérdés került az2011-es európai aggodalmak top 10-es listájának utolsó helyére. Az előző évhez képest ez egy százalékpontos emelkedést jelent.

Az olaszok és az osztrákok tűnnek különösen nyugtalannak a maguk 26 és 22 százalékával, ami azt jelenti, hogy körülbelül minden negyedik polgár látja szükségesnek a cselekvést. A polgárok aggódnak a kérdés miatt az Egyesült Királyságban, Belgiumban és Hollandiában is, ahol ezek az értékek 16 és 12 százalék között váltakoznak - derült ki a GfK felméréséből, amelyet 13.300 fogyasztó megkérdezésével végeztek Ausztriában, Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában, Lengyelországban, Oroszországban, Spanyolországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×