eur:
390.55
usd:
364.91
bux:
68295.59
2024. április 30. kedd Katalin, Kitti

Van Rompuy: Európa nem engedi az eurót összeomlani

Az eurózóna túléléséről, az euró erejéről igyekezett meggyőzni hallgatóságát a pekingi központi pártiskolán tartott előadásában Herman Van Rompuy, az Európai Tanács (ET) elnöke kedden.

Európa nem engedi az eurót összeomlani, az unió tagállamai elkötelezettek a tekintetben, hogy visszaszorítsák költségvetési hiányukat és a legkiszolgáltatottabb országok is eltökélten küzdenek a válságból való kilábalásért - hangoztatta egyebek mellett Van Rompuy. Hozzátette: "az euró a világ második tartalékvalutája, erős és stabil valuta - sőt: túl erős például az önök valutájához képest".

A Lehman Brothers összeomlásával kezdődött globális pénzügyi válság, majd a görögországi problémák súlyosan veszélyeztették a teljes euróövezet és a világgazdaság pénzügyi stabilitását - idézte vissza az elmúlt évek történéseit az ET elnöke, és miközben ismertette a helyzet kezelésére tett uniós erőfeszítéseket, nyugtázta azt a bizalmat, amelyet befektetéseivel Kína tanúsított "azokban a nehéz pillanatokban".

Kína támogatója az euróövezet nehézségekkel küzdő országainak, ahogyan az EU is támogatja befektetéseivel és technológiával Kína stabil fejlődését; a felek így válnak a másik előtt álló kihívások megoldásának részesévé - fogalmazott Van Rompuy. Konkrét példaként az energiabiztonság, az élelmiszerbiztonság kérdését és a kiberbűnözést említette.

Kína fejlődése hatással van az egész világra, így Európára is - hangsúlyozta az uniós politikus. A kínai befolyás érzékeltetésére olyan területeket említett, mint a nyersanyagforrások megszerzésében folytatott verseny, a munkahelyek száma, az üzleti élet, a környezeti állapot.

Van Rompuy a kommunista párt káderképzőjében kijelentette: a Kínáról alkotott globális képet, az ország hírét és befolyását a gazdasági teljesítményén túlmenően befolyásolja az is, hogy miként járul hozzá az emberi jogok egyetemes elveinek betartatásához és a jogállamiság megteremtéséhez.

Az ET elnökének kínai látogatása újabb alkalmat szolgáltat mindkét félnek arra, hogy további lehetőségeket és egyenlő piaci körülményeket kérjenek vállalataik számára a másik piacán. Ahogyan az unió Kínában, úgy Kína is több teret szeretne az unióban, s mint gyakorta hangoztatja: legszívesebben csúcstechnológiai termékek beszerzésével enyhítene a kétoldalú kereskedelmi forgalom pozitív mérlegén.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.30. kedd, 18:00
Szánthó Miklós
az Alapjogokért Központ főigazgatója
Egyetlen fegyvertípustól szenved az orosz haderő, Ocseretine is elesett  – Ukrajnai háborús híreink kedden

Egyetlen fegyvertípustól szenved az orosz haderő, Ocseretine is elesett – Ukrajnai háborús híreink kedden

Az orosz harctéri veszteségek legalább felét az ukrán drónok okozzák, főleg az FPV kamikaze-drónok, de mellettük komoly gondot okoznak az aknagránátokat dobáló „bombázódrónok” is – állítja az egyik nagyobb orosz háborús Telegram-csatorna harctéri forrásokra hivatkozva. Ukrán források vasárnap este három donbaszi falu elvesztését ismerték el, ugyanakkor geolokáció alapján nagyon úgy néz ki, hogy ennél jelentősen mélyebben törték át az orosz csapatok a frontvonalat. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×