eur:
389.21
usd:
361.44
bux:
67947.84
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

KSH: GDP, 2009. I. negyedév: - 6,1 százalék

A bruttó hazai termék (GDP) 2009. I. negyedévében 6,7 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 6,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden részletes adatai alapján.

A kiigazítatlan adat szerint a GDP 6,7 százalékkal esett vissza. Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 14,6 százalékkal csökkent. Ezen belül a mezőgazdaság teljesítménye 9,8 százalékkal, az ipar hozzáadott értéke pedig 17,6 százalékkal csökkent, elsősorban az exportorientált feldolgozóiparban bekövetkező 20,5 százalékos visszaesés következtében. Az építő-ipar hozzáadott értéke, kisebb mértékű, 4,2 százalékos csökkenést mutat alapvetően az egyéb építmények építésének termelésbővülése miatt, a metróépítésnek és az útépítési munkák eredményeként.

A szolgáltatások közül jelentős teljesítménycsökkenés mutatkozott a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén, összhangban a háztartások fogyasztási kiadásainak visszaesésével. A szállítás, raktározás, posta és távközlés együttes hozzáadott értéke 3,8 százalékkal csökkent, ami elsősorban a szállítási teljesítmények visszaesésének következménye volt. A pénzügy, ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások területén 3,2 százalékos volt a csökkenés. A közigazgatás, oktatás, egészségügy hozzáadott értéke változatlan maradt.

A GDP felhasználási oldalán a háztartások végső fogyasztása 5,9 százalékkal csökkent 2009 I. negyedévében, a háztartások fogyasztási kiadása jelentősebb, 7,3 százalékos csökkenésének következtében. A kormányzattól és a háztartásokat segítő non-profit szervezetektől kapott természetbeni juttatások mértéke szintén csökkent, 0,3 illetve 3,7 százalékkal. A közösségi fogyasztás nem változott, így a végső fogyasztás 5,2 százalékkal csökkent.

Folytatódott a nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmának erőteljes visszaesése is. Az export 18,6 százalékkal, az import 22 százalékkal csökkent. Az áruforgalom exportja 21,7 százalékkal, importja pedig 25 százalékkal csökkent. Ezzel szemben a szolgáltatások exportja 1,5 százalékkal nőtt, miközben importja 2,4 százalékkal mérséklődött, elsősorban az idegenforgalom mindkét irányban mért növekedésének hatására. Ennek eredményeként a nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmának pozitív egyenlege kiugróan magas, folyó áron számítva 269 milliárd forint volt.

Az első három hónapban a GDP szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 2,5 százalékkal maradt el a tavaly utolsó negyedévitől. Ebből a mezőgazdaság 17,5 százalékos, az ipar 9,2 százalékos, az építőipar pedig 7,5 százalékos csökkenést mutatott. A szolgáltatások összességében 1,2 százalékkal estek vissza. A háztartások fogyasztási kiadása 2,2 százalékkal csökkent. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 2,5 százalékkal mérséklődtek. A közösségi fogyasztás 1,4 százalékkal növekedett, a végső fogyasztás pedig 1,9 százalékkal csökkent. Az export 6,5 százalékkal, az import pedig 9,2 százalékkal esett vissza.

A GDP tavaly a negyedik negyedévben 2,5 százalékkal volt alacsonyabb, naptári hatás kiszűrésével a gazdaság teljesítménye 2,7 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A GDP 2008 egészében 0,6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, a tavalyi év első negyedévében a gazdasági növekedés 1,8 százalék volt éves bázison.

A bruttó hazai termék (GDP) 2007-ben 1,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint az Európai Unió gazdasága 2009 I. negyedévében 4,5 százalékkal esett vissza. Az elmúlt év negyedik negyedéve óta az EU tagállamainak többségében tovább mélyült a recesszió. (GRAFIKA)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Készül a német költségvetés, ami válságba lökheti a koalíciót

Készül a német költségvetés, ami válságba lökheti a koalíciót

Május második napjáig adott határidőt a német pénzügyminiszter a minisztériumoknak a jövő évi költségvetés tervezetére vonatkozó kívánságaik előterjesztéséhez. A szabad demokrata Christian Lindner ugyanakkor már korábban utalt arra, hogy a fő "kívánságot" a szigorú megtakarítások jelentik. Ugyanakkor mindhárom koalíciós párt, a szociáldemokrata SPD, a Zöldek Pártja és a miniszter pártja, a liberális FDP is ragaszkodik ahhoz, hogy az általuk képviselt "vörös vonalakat" nem lehet átlépni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×