Az élelmiszerek rekord mértékű drágulása, az alternatív energiaforrások előretörése és a támogatási politika a fejlett országokban újra jövedelmezővé tette a mezőgazdasági tevékenységet. A szakemberek szerint ráadásul közép és hosszú távon az élelmiszerárak emelkedése stabil marad.
A szektor virágzása miatt a világ egyik felén - főleg az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában - már évek óta rendkívül nagy a kereslet a mezőgazdasági földterületek iránt, amelyeknek az ára emiatt tartósan és intenzíven nő.
A spekulatív tőke is egyre jobban érdeklődik a föld iránt - részben azért is, mert annak kockázata hagyományosan alacsony, az elmúlt nyolcvan év legnagyobb pénzpiaci válságai idején valóságos gyógyír.
Érdemes beszállni?
A termőföld vásárlását ugyan általában szigorúan szabályozzák, így a kereslet-kínálat törvénye nem érvényesülhet - ez a helyzet Magyarországon is - a tőke megtalálta a megfelelő csomagolást: a földpiaci alapokat.
Minden eddiginél nagyobb ilyen alapot indított be a német Palmer Capital Investment és a Nagy-Britanniában bejegyzett Bidwells Agribusiness. A 300 millió eurós alap Nyugat-Európa mellett főként a kelet-közép-európai régiót célozza meg, és kiemelten kezeli portfoliójában Magyarországot, Lengyelországot, Romániát és Csehországot.
A derogáció - a külföldiek földvásárlási tilalma - várhatóan 2011-ben megszűnik, mert az EU aligha tartja majd indokoltnak a meghosszabbítását. Akkor a magyar piac is integrálódik majd a globális folyamatokba, és várhatóan az ár is megemelkedik.
Jelenleg 550-650 ezer +/- 50 ezer forint körül van egy hektár átlagára.
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő