Gyurcsány Ferenc pénteken 12 pontos intézkedéscsomagot javasolt a pénzügyi válság miatt. Ebben kifejtette: csökkentené a költségvetés idei és jövő évre tervezett hiánycélját, felfüggesztenék az Új Tulajdonosi programot, és befagyasztanák a reálbéreket.
Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint az intézkedéscsomag lényege, hogy a gazdaság stabilitásának gyorsított erősítését irányozza elő.
A GKI Kutatóintézet vezérigazgató-helyettese úgy véli: a bérbefagyasztás részben a költségvetési hiány csökkentésének a feltétele, a versenyszektorban pedig egy korlátozott béremelési törekvésre való felhívást jelent.
A lakosság helyzete szempontjából nincs nagy jelentősége annak, hogy felfüggesztenék az Új Tulajdonosi programot - mondta Karsai Gábor, aki szerint azonban nagyon nehéz megítélni, hogy mi lesz a következő hónapokban.
Hangsúlyozta: a reálbérek befagyasztása kihathat a nyugdíjra is, amely a bérekhez hasonlóan stagnálni fog.
Az üzleti szektorban ágazatonként eltérő a helyzet, de Karsai Gábor elképzelhetőnek tartja, hogy számos helyen a reálkeresetek megőrzése sem lesz lehetséges, mert a cégek megszűnése és túlélése lesz napirenden.
Ugyanakkor hozzátette: azt, hogy melyik társadalmi csoportokat érintene legérzékenyebben a csomag, még nehéz megmondani, mert számok egyelőre nem hangoztak el.
Nyilvánvalóan politikai és szakmai egyeztetések következnek a kormányon belül, valamint a szocialista párt és egy olyan politikai erő között, amelynek szavazataira az MSZP-nek szüksége lesz a költségvetés elfogadásához.
Hanganyag: Gál Ildikó