Lóránt Károly közgazdász az InfoRádióban úgy vélekedett: a fő probléma az, hogy a költségvetési hiányt nem belföldi megtakarításokkal, hanem külföldi hitelekkel fedezik.
A hiány növekedéséhez az elmúlt két-három évben hozzájárult a fizetési mérleg problémája, de a fő gond az, hogy a '90-es évek liberalizációja miatt a magyar ipar gyakorlatilag megszűnt - mondta.
Hozzátette: addig nem lehet javítani a helyzeten, amíg a vezető magyar politikai elit nincs tisztában az ország valódi helyzetével.
Meg kell ismerniük a helyzetet, majd meg kell magyarázniuk az Európai Unió vezetőinek, hogy Magyarország a rendszerváltozás óta 11 milliárd dollárnyi piacot veszített el. Ahhoz, hogy Magyarország az egyensúlyt megteremtse, vissza kell szereznie ezeket a piacokat - közölte Lóránt Károly.
Úgy vélekedett, hogy ehhez segítség kell, olyan, amilyet a korábban csatlakozó országok megkaptak, illetve a magyar államnak lehetőséget kell kapnia a kis- és közepes vállalkozások piacra jutásának támogatására.
A kis- és közepes üzemek támogatását megengedi az Európai Unió, ez benne van a különböző közösségi szerződésekben. Komoly probléma esetén pedig különleges intézkedéseket lehet tenni - mondta az Európai Parlament szakértője.
Lóránt Károly hozzátette: a magyar költségvetés bevétele kevés, ezért növelni kell a vállalkozások termelékenységét, az exportot, és ezek révén csökkenteni lehet a fizetési mérleg hiányát.
"Ezt el kell tudni magyarázni Brüsszelben" - jelentette ki.