eur:
411.28
usd:
393.1
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Jégvitorlások a befagyott Tisza-tavon Abádszalók közelében 2020. január 12-én.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Még pár napnyi mínusz, és mehet a móka a Tisza-tavon

A szilveszter óta tartó hideg megtette a hatását, kezd befagyni a Tisza-tó. Még nem biztonságos mindenütt, ezért óvatosan a korcsolyával és a lékhorgászattal!

Megindult a jégképződés a Tisza-tavon, a kisebb felületű állóvizek már lefagytak, azonban még vékony a jég, ezért nem alkalmas, vagyis nem biztonságos a lékhorgászathoz, sportoláshoz – válaszolta a Heves Megyei Hírlap kérdésére Fejes Lőrinc, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kiskörei szakaszmérnöke. Elmondása szerint ha a következő napokban marad a tartós hideg, akkor a hét végére a legtöbb helyen már biztonságos lesz a jégre menni. Erre az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint minden esély megvan, mivel marad a hideg, és előfordul majd, hogy napközben is mínuszok lesznek.

Utoljára 2017-ben volt példa arra, hogy 30-40 centiméteres biztonságos vastagságú jégtakaró alakult ki a téli vízszintre eresztett mesterséges tavon.

A nagy kiterjedésű, nyílt vizes területen, például a sarudi vagy a poroszlói medencében még vegyes az állapot: a szélei, zegzugosabb részei már lefagytak, de benntebb még van szabad a vízfelület, ahol a tavon telelő vízimadarak - vadkacsák, vadlibák, gémek és hattyúk - a napot töltik.

A Kisköre és Dinnyéshát közötti strandok területei, s a gát és a Tisza közötti hullámtéri terület már befagyott a szakaszmérnök közlése szerint. Ha hullámzás mentesen fagy be a tó, akkor az alkalmas korcsolyázásra, így az önkormányzatok, a vízi rendészettel kiegészülve jelölhetnek ki erre alkalmas helyeket.

Abádszalók, 2020. január 12.
Korcsolyázó a befagyott Tisza-tavon Abádszalók közelében 2020. január 12-én.
MTI/Czeglédi Zsolt
Abádszalók, 2020. január 12. Korcsolyázó a befagyott Tisza-tavon Abádszalók közelében 2020. január 12-én. MTI/Czeglédi Zsolt

A Tisza folyó viszont jelenleg teljesen jégmentes, akárcsak a kisebb mellékvizei, például a Kis-Tisza és Eger-patak is.

Addig is a mérnök óvatosságra inti a jégre merészkedőket.

A lékhorgászat esetében elengedhetetlen a helyismeret, illetve érdemes a területet jól ismerőkkel közösen tevékenykedni.

Arról nem is beszélve, hogy a horgászoknak érdemes megjelölni az otthagyott lékeket, nehogy az utánuk következő pórul járjon, amint arra az alábbi Facebook-posztban is figyelmeztetnek.

A túrázásnál a hivatalosan meghirdetett, szakemberrel vezetett jégtúra javasolt - tette hozzá Fejes Lőrinc. Elsősorban azért, mert a kubikokkal, nádasokkal tarkított területen ködös időben a helyismerettel nem rendelkezők könnyen eltévedhetnek.

Arról is beszámolt, hogy a kiskörei vízlépcsőnél is felkészültek a jegesedésre. Minden télen két jégtörő hajó állomásozik itt és áll készenlétben a kiskörei vízlépcső védelme érdekében. A duzzasztómű és hajózsilip is üzemképes.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 06:39
×
×
×
×