eur:
388.8
usd:
361.6
bux:
68723.98
2024. május 8. szerda Mihály

Végleg vége az írógépkorszaknak

Bezárt a világ utolsó írógépgyára; az indiai üzem raktárában már csupán kétszáz, az irodai munkát forradalmasító eszköz áll, újabbak pedig nem készülnek többé.

Nem készül több írógép a Godrej and Boyce mumbai üzemében. "Nem érkezik már túl sok megrendelés" - indokolta a döntést a cég vezetője. A cég raktárában mára csupán kétszáz írógép maradt, jó részük arab írásjelekkel ellátott modell.

A kereslet - nem meglepő - a számítógépek elterjedésével kezdett erőteljesen csökkenni. A 2000-es évek elején számos írógépgyárnál húzták le a rolót, néhányan azonban kitartottak. A legtovább ez az indiai üzem húzta, amely 1990 táján még évente ötvenezer darabot adott el a szerkezetből, tavaly azonban már csak nyolcszázat.

A Godrej and Boyce az ötvenes években kezdte a termelést - akkor, amikor Dzsaváharlál Nehru indiai miniszterelnök arról beszélt, hogy az írógép az ország függetlenségének és iparosodásának jelképe -, manapság azonban már nincs kinek eladni a gépeket. Ami megmaradt, azt az írógéprajongók is megvásárolhatják.

Írógéphez hasonló szerkezetről már 1714-ből is akadnak leírások, az első ilyen eszköz - a Rasmus Malling-Hansen-féle írólabda - pedig 1870-ben került kereskedelmi forgalomba. A dán feltaláló több díjat is nyert az egyre fejlettebb modelljeivel, valóban sikeressé azonban nem ez a gép vált, hanem az 1867-ben elkészült, és 1873-ban piacra dobott Sholes and Glidden Type-Writer, amelyet a jól ismert QWERTY billentyűzettel szereltek.

Címlapról ajánljuk
A hidegháború óta eltelt idő legveszélyesebb nyara jön
Kis-Benedek József az Arénában

"A hidegháború óta eltelt idő legveszélyesebb nyara jön"

Az InfoRádió Aréna című műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár arról is beszélt, hogy meglátása szerint a közel-keleti konfliktus esetében nagyobb az eszkaláció veszélye, mint Ukrajnából. Szerinte szinte lehetetlen kiszűrni azt, hogy Rafah városában ki a Hamász harcosa és ki nem az, emiatt is lassú az ottani helyzet megoldása és rosszat sejtet az izraeli sietség.

Érkezik a kínai elnök, óriási lezárások jönnek – itt vannak a részletek

Mutatjuk, melyik fővárosi útvonalakon mikor kell jelentős korlátozásra számítani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Kiderült, mi lesz az üzemanyagárakkal -  Így reagál a Mol árfolyama!

Kiderült, mi lesz az üzemanyagárakkal - Így reagál a Mol árfolyama!

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő, ami elsősorban az OTP eséséből adódik. A hazai nagypapírok közül már csak a Mol van pluszban, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×