Egy 5,5 kilogrammos dunai galócát fogtak ki a hétvégén a Tiszán. A védett halfajta megakasztását egy kutató igazi szenzációként értékelte - derül ki a pecaverzum.hu tudósításából.
"Egy erőteljes húzásra lettem figyelmes, két méterre álltam a bottól, gyorsan odaléptem, és elkezdődött a 15 perces fárasztás. Amikor először feljött a hal a víz tetejére, akkor süllőre gondoltunk, aztán később már amurra, mert annyira harcias volt" - mesélte a szerencsés horgász, Batta Attila, aki barátjával horgászott Tiszakanyár térségében. A hal hosszát nem mérték, de 70 centisre becsülték.
A dunai galóca védett halfajnak minősül, ezért a fényképek elkészülte után visszaengedték a kifogott példányt a Tiszába. A hal természetvédelmi értéke 100 ezer forintra tehető.
A fokozottan védett dunai galóca a Duna vízrendszerének endemikus faja, melynek hazánkban eddig csak a Felső-Tiszáról, a Dunáról, a Dráváról, a Sajóról és a Fekete-Körösről voltak előfordulási adatai.
Sallai Zoltán halkutató, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) elnökségi tagja a portálnak nyilatkozva dicsérte a fogást: "Ez hatalmas szenzáció! Gyönyörű példány, élőben még sosem láttam ekkorát."
Hozzátette, a Felső-Tiszai galócák követik a táplálékforrásukat, főleg a paducokat. Ez példány is vélhetően onnan jött, annak köszönhetően, hogy az idei évben a csapadékhiány miatt végig nagyon kisvíz jellemezte a hazai folyókat, így a Tiszát is.