eur:
404.7
usd:
374.6
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Nyitókép: Bardóczi Sándor/Facebook

Veszélyben Budapest fiatal fái

Minden extra lakossági akcióra szükség van – figyelmeztet a főtájépítész.

Az idei szokatlanul extrém aszály már nem csak a gyepeket, de a fiatal fák életét is veszélyezteti a városban. A Főkert nemrégiben adta hírül, hogy bár mindent megtesznek a hiányzó csapadékmennyiség pótlására, a közterületi fiatal fák esetében most minden extra lakossági akcióra, összefogásra is szükség van, hogy életben tudják tartani az új telepítéseket – hívja fel a figyelmet Budapest főtájépítésze a közösségi oldalán, néhány dologgal kiegészítve.

Tudnunk kell – fogalmaz Bardóczi Sándor a bejegyzésében –, elsősorban

azok a fák vannak kitéve a kiszáradás veszélyének, ahol a begyökeresedési folyamat még tart, illetve amik sekélyen gyökereznek.

A friss ültetéseknél általában mélyedést, úgynevezett tányért alakítanak ki, hogy az esővíz, illetve az öntözővíz ide gyűljön. Ezt egyrészt érdemes a fák öntözésekor elárasztani, eliszapolni. Másrészt (ez még sajnos nálunk nem nagyon divat) a tányért érdemes feltölteni mulccsal, ami lehet szalma, kaszálék, fadarálék, csökkentendő a párolgási veszteséget. Néhány évig az öntözőzsák is jó megoldás a megeredés segítésére, a Főkert egyre több helyen veti be ezt a módszert, hisz ez fokozatosan adagolja a vizet, árnyékolja és védi a törzset, egyfajta csepegtető öntözést valósít meg. A felszíni öntözés akkor hatékony, akkor kicsi a párolgási veszteség, ha csepegtető öntözés, vagy az öntözés ideje napnyugta után, vagy napkelte előtt van. Későn lefekvők, korán ébredők előnyben – írja.

Szokás kárhoztatni az ültetéskor beépített dréncsöveket, hogy az a gyökérzet kiszáradását okozhatja. Ennek valóban van kockázata, ha elmarad a drén ledugózása, netán valaki elvitte ajándékba, akkor „házilag” egy nedves ronggyal is meg lehet ejteni a dugózást – jegyzi meg a főtájépítész kiemelve, de ne feledjük, a beépített dréncső tud valami nagyon fontosat: alulról nedvesíti a talajt, így arra készteti a fát, hogy lefelé növesszen gyökereket, a talajvíz irányába.

A felülöntözésnek ugyanis hosszabb távon (…) az a kockázata, hogy a gyökerek tartósan a felszín közelében maradnak, így aszályban jobban kiszáradnak,

s a fa soha nem kapcsolódik majd a mélyebb, nedvesebb rétegekhez. Ezért ha dréncsővel ültetett fiatal fát látunk, a dréncsőbe juttassunk vizet. 60-70 liter vizet a frissen ültetett fák is el tudnak nyelni, de ekkora szárazságban egy kannányi víz is életmentő lehet a kókadt, fonnyadt levelű kis fáknak. Az öntözőzsákokat is tele lehet vízzel hordani, ha laposak, a tányérok feliszapolása is életmentő lehet. Különösen a pesti oldal homokosabb talajain van most nagyon nagy szükség a rásegítésre öntözéskor, főként a fiatal fák esetében – hangsúlyozza Bardóczi Sándor.

„Hálásan köszönünk minden civil akciót, amely a frissen ültetett fáinkat segít életben tartani a klímavészhelyzet idején. A héten újabb hőhullámot jósol a meteorológia, vigyázzunk együtt a fáinkra!” – zárul a Facebook-poszt.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×