„A képzési idő […] osztatlan képzésben 10 félév, a zeneművészeti, kétszakos tanárképzésben 12 félév” – többek között ez áll abban a kormányrendeletben, amely a Magyar Közlönyben jelent meg.
Ez azt jelenti, hogy
míg eddig a középiskolai tanároknak hat évig kellett egyetemre járniuk (akárcsak az orvosoknak), ezentúl öt év után megszerezhetik a diplomájukat
– írja az Eduline.hu.
Azt eddig is tudni lehetett, hogy az oktatási kormányzat rövidítene a tanárképzésen. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke korábban az InfoRádióban úgy nyilatkozott, eddig három év után volt egy elágazás: választani lehetett, hogy inkább általános- vagy inkább középiskolában szeretne valaki dolgozni. A hallgatók több mint 90 százaléka az utóbbi pályát választotta. A mostani elképzelések viszont egységes ötéves képzést tesznek lehetővé – fogalmazott Horváth Péter, egyetértve a képzés egységesítésével.
Az oktatási szakportál szerint a módosítás mögött alighanem a jelentkezők alacsony száma áll – idén az általános felvételin 7316-an jutottak be valamelyik pedagógusszakra, közülük 1721-en kezdik meg tanulmányaikat tanárképzésen. A korábbi években azonban ennél jóval többen kezdték meg tanulmányaikat pedagógusszakokon. 2017 és 2019 között még 9500-9800 között mozgott az elsőévesek száma.