eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Fontos törvényeket semmisített meg az Alkotmánybíróság

A testület kimondta, hogy a nemváltás tilalma nem vonatkozhat folyamatban lévő ügyre, és azt is, hogy súlyos vádak esetén sem tarthat bármeddig az előzetes.

Az AB a korlátlan ideig tartó előzetes letartoztatást, a bírói pályázatok értékelésének több elemét és a "nemváltoztatás" tilalmának visszamenőleges hatályát is megsemmisítette. Az utóbbihoz 6-an fűztek különvéleményt – írja a Népszava.

A testület 2021. szeptember 30-i hatállyal megsemmisítette a büntetőeljárási törvény egy passzusát, amely a 15 évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő vádlottak esetében korlátlan ideig tartó előzetes letartóztatási időre adott lehetőséget.

Az előzetes letartóztatás felső határát 2013-ban törölte el a Ház kormánypárti többsége. A szabályozás utólagos normakontrollját még Székely László korábbi ombudsman indítványozta 2015-ben egy civil szervezet megkeresése nyomán. Az alapvető jogok biztosa szerint a vád tárgyává tett cselekmény súlya önmagában nem igazolja az előzetes letartóztatással kapcsolatos jogállami garanciák megvonását.

Az Alkotmánybíróság (AB) hat év után hozott egyhangú határozatában kimondta: az előzetes letartóztatásban töltött idő „egy meghatározott, abszolút mértéket (észszerű időtartamot) meghaladva, már a körülményektől függetlenül alaptörvény-ellenessé válik”, s a kifogásolt szabályozás olyan mértékű szabadságelvonásra ad lehetőséget, amely alaptörvény-ellenesen korlátozza a terhelt személyi szabadsághoz való jogát. Mindez csak az elsőfokú bírósági döntésig tartó előzetes letartóztatásban töltött időre vonatkozik, és csak szeptember 30-tól hatályos.

Bírói kezdeményezésre ugyancsak megsemmisítette az AB az anyakönyvi eljárásról szóló törvény egy tavaly elfogadott passzusát, amely kimondta, hogy az anyakönyvben szereplő nem megváltoztatásának tilalmát a folyamatban lévő eljárásokra is alkalmazni kell. Az AB – hat különvéleménnyel – úgy döntött, sérti a visszaható hatályú jogalkotás tilalmát az ominózus passzus, ezért a törvényi rendelkezést megsemmisítette.

Alaptörvény-ellenesnek minősítette és ugyancsak szeptember 30-i hatállyal megsemmisített az AB a bírói jogállási törvény néhány rendelkezését, amelyek a bírói pályázatok értékelésével kapcsolatosak. Az AB szerint a szabályozás, amely kizárja a bírósághoz fordulást amiatt, hogy „a bírói álláshelyre pályázók pontszámának a megállapítása és az ezen alapuló rangsor felállítása, illetve a pályázati eljárás lefolytatása megfelelt-e a kifejezetten a jogszabályban rögzített előírásoknak”, sérti a jogorvoslathoz való alkotmányos jogot.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×