eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Semmelweis Egyetem

Koronavírus - Merkely Béla rektor beoltotta klinikai helyettesét - fotók

Merkely Béla rektor oltotta be 2020. december 26-án, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán kialakított oltóponton klinikai helyettesét, Becker Dávidot, aki szintén részt vesz a COVID-ellátás első vonalában.

A rektor ősszel átesett a koronavírus fertőzésen, így ő néhány hónapig nem kaphatja meg a vakcinát. A Semmelweis Egyetem felkészült a COVID-19 elleni oltóanyag fogadására, tárolására és beadására: öt helyszínen kilenc oltópontot alakítottak ki az egyetem területén - olvasható az egyetem honlapján.

A Semmelweis Egyetem egyike azoknak a hivatalosan kijelölt oltópontoknak, ahol hazai szinten elsők között kezdődhetett el a frontvonalban dolgozók oltása.

Az intézményben összesen kilenc, a betegforgalomtól elkülönített oltópontot hoztak létre öt helyszínen: a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán, a Szent Rókus Klinika Tömb Rendelőintézetében, a Belső Klinikai Tömbben, a Külső Klinikai Tömbben és az I. számú Gyermekgyógyászati Klinikán. Elsőként azok a sürgősségi és COVID intenzív ellátásban résztvevő orvosok és egészségügyi szakdolgozók részesülhetnek az oltásból, akik a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve. További oltóanyag-szállítmány érkezésekor az egyetem többi munkatársára is kiterjesztik az oltást, a későbbiekben pedig a fővárosi egészségügyi ellátóintézmények, majd a szociális szférában dolgozók vakcinációjában is szerepet vállal a Semmelweis Egyetem.

Az egyetemre érkező Pfizer koronavírus elleni vakcina speciális tárolást igényel: a -80 Celsius fokos hűtést a Semmelweis Egyetem Központi Gyógyszertára biztosítja, ahol akár több ezer oltást is tárolni tudnak. Innen zárt hűtőláncokon keresztül kerül el a védőoltás az oltópontokra, ahol az ampullák normál hűtőben 5 napig tarthatók el. A 16 éven felüliek részére adható oltás nem fecskendőben, hanem ampullás kiszerelésben érkezik, egy ampulla öt adag vakcinát tartalmaz, így az oltást végző szakemberek készítik elő az injekciót a védőoltás beadása előtt.

A felkarba kapott oltásból a teljes védettség kialakulásához szükséges egy ismétlő injekció is,

melyet az első oltást követően a legoptimálisabb esetben a 21. napon – vagy ha ez nem lehetséges, akkor a 19-23. közötti napokon – kap meg a páciens.

Az oltáshoz speciális ajánlásokat nem fogalmazott meg az európai törzskönyv, csak az egyébként is alkalmazott óvintézkedések javallottak, így például célszerű nem éhgyomorra érkezni az injekció beadásához, melyet követően fél órás várakozás javasolt.

A Semmelweis Egyetem kilenc oltópontján tizenkét órában a hét minden napján egyszerre 27 szakember teszi lehetővé az oltások folyamatos beadását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
Merkely Béla rektor beoltotta a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán kialakított oltóponton klinikai helyettesét, Becker Dávidot, aki részt vesz a COVID-ellátás első vonalában. Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×