Életeket menthet a kormány által fejlesztett mobilapplikációk, például a VírusRadar alkalmazás használata a koronavírus-járvány második hullámában, amikor több a fiatalabb fertőzött, ezért használata még fontosabb most, mint tavasszal - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az MTI tudósítása szerint.
Május óta 35 ezren töltötték le az állami fejlesztésű kontaktkutató alkalmazást,
ami jelenleg csak Androidos telefonokon futtatható. (Az alkalmazás szeptember közepéig hozzáférhető volt iOS rendszerre is, de ez a verzió jelenleg nem futtatható.) Igaz, ez még így is potenciálisan több mint több mint 4 millió eszközt jelent.
A miniszter elmondása szerint a VírusRadar az alkalmazás lehetővé teszi azoknak az ismeretleneknek a beazonosítását is, akikkel egy fertőzött huzamosabb ideig egy helyiségben tartózkodott, de akiknek az adatait, elérhetőségét nem tudja megadni. Erre azáltal nyílik lehetőség, hogy az alkalmazás a mobiltelefonok rádiójeles, bluetooth-kapcsolatát felhasználva, a háttérben folyamatosan futva rögzíti azoknak a készülékek egyedi, titkosított azonosítóit, amelyek legalább negyed órán át, kétméteres közelségben vannak. Egy fertőzés esetén a felhasználó eldöntheti, megosztja-e a járványügyi szakemberekkel a telefon által rögzített adatokat.
Palkovics László arra kért mindenkit, töltse le, és használja az alkalmazást.
A tárcavezető felidézte, hogy tavasszal összesen 25 kutatási projektet indított az ITM a vírus terjedésének megakadályozása érdekében. Ezek közül már javában zajlanak a vakcinára, és a gyógyszerre vonatkozó projektek. Emellett kialakították a lélegeztetőgép-kapacitást, a maszk- és fertőtlenítőszer-gyártási kapacitást, így fel vannak készülve a járvány második hullámára.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a sajtótájékoztatón a nemzeti konzultáció eredményeire hivatkozva közölte, a kormány azon dolgozik, hogy úgy védje meg az emberek életét és egészségét, hogy közben nem áll le a gazdaság, működik az ország és nem kerülnek veszélybe a munkahelyek.
Szavai szerint mivel a 40 év alattiak gyakrabban mozdulnak ki otthonról, felértékelődik a hatékony kontaktkutatás szerepe a járvány megfékezésében. Ebben pedig komoly segítséget nyújthatnak az okostelefonok, illetve a VírusRadar alkalmazás. Megemlítette, hogy az ugyancsak állami fejlesztésű Házi Karantén Rendszer applikáció használata is segítheti a hatóságokat, mivel lehetőséget ad a távellenőrzésre, tehermentesítve ezzel a rendőrséget. Jelenleg ugyanis a jelenleg 29 ezer ember van hatósági házi karanténban - pár napja még csak 25 ezer volt -, akik esetében olykor személyesen ellenőrzik, betartják-e az elkülönülésre vonatkozó előírásokat.
A kormányszóvivő felhívta a figyelmet a KoronavírusInfó applikációra is, amely a www.koronavirus.gov.hu internetes oldal változata. Az applikáció naprakész és hiteles információkat tartalmaz és mostantól már push üzenetek formájában azonnali értesítést küld, ha valamilyen új hír, információ jelent meg a rendszerben.