Már a koronavírus által leginkább sújtott európai országokban is a csúcsra ért a járvány – derül ki a központ adataiból, sőt, van ahol már egyre kevésbé szed halálos áldozatokat a betegség. Az adatok nem teljesen egységesek, hiszen az egyes országok eltérő metódust követnek a statisztikáikban, mégis a hétnapos átlagból készült adatsorok megmutatják, hogy a leginkább bajban lévő országokban hogyan alakult a járvány.
A Sky News összesítése aszerint az egyes országokban a következőképpen alakul a halálozások száma:
- Nagy-Britannia – a tetőzés jeleit mutatja a halálos áldozatok száma, az elmúlt két hétben most emelkedett a legkisebb mértékben, de a brit hatóságok szerint még a járvány kitörésének közepén tart csak az ország, amely az egyike annak az öt államnak, amely több mint tízezer polgárát vesztette már el.
- Olaszország – a vírus által elsőként letarolt európai országban már reménykednek, mert az utolsó két héten folyamatosan csökkent az elhunytak száma, és most a fele annyian halnak meg,mint a legkritikusabb napokban.
- Spanyolország – szintén lefelé tart a trend, de csak nagyon lassan sikerül visszaszorítani a vírust, hétfőn még mindig 399-en haltak bele a betegségbe.
- Franciaország – az utolsó három hét legkedvezőbb adatát jelentették, ott is tetőzik a járvány, de már szintén 20 ezer halálos áldozat felett járnak.
- Németország – szintén lefelé fordult a trend, több mint 60 százalékkal kevesebben haltak meg péntekhez képest, már csak alig százan.
- Törökország – csak március 10-én jelentette az első halálos áldozatot, de utána meredeken felfelé indult a halálozási görbe, de most tetőzik, naponta átlagosan 120 ember veszti életét a koronavírus-fertőzés miatt.
- Svájc – az egyik leginkább sújtott ország volt Európában, de mostanra jelentősen csökkent a napi halálos áldozatok száma.
- Oroszország – még csak most kezd terjedni a járvány, messze a csúcs, és egyelőre emelkedik a halálozások száma.
Az Európán kívül leginkább fertőzött részeken ez a halálozási helyzet:
- Egyesült Államok – a legrosszabb helyzetben lévő országban a járvány terjedése egyes részeken más lassul, az első számú gócpontban, New Yorkban is. A halálozások száma ugyanakkora, mint tíz nappal korábban, ez alapján azt sejtik, hogy sikerült laposítani a járványgörbét.
- Irán – az utolsó két hétben jelentősen csökkent a mortalitás a legsúlyosabb helyzetben lévő közel-keleti országban. A legutóbbi 24 órában már kevesebb mint száz halálos áldozata volt a vírusnak.
- Brazília – még erősödik a járvány, messze még a csúcs, itt a legrosszabb a helyzet egész Latin-Amerikában.
- India – minden tekintetben romlik a helyzet, és május előtt nem is várnak javulást, a halálozási ráta is némi stagnálás után ismét emelkedik.