eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Berlin, 2018. júluius 4.Angela Merkel német kancellár a 2018-as szövetségi költségvetésről tartott vitán a német parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2018. július 4-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Kiss J. László: Merkel megsértette a schengeni és a német szabályokat

A Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint új törésvonalak kezdenek kialakulni Németországban a baloldali, globalista Zöldek, valamint a szélsőjobboldali AfD megerősödésével. Kiss J. László az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: a középpárttá erősödő két párt már az Angela Merkel utáni korszakra készül.

Először bírálta a német Zöldek egyik vezetője Angela Merkel kancellárt, mert állítása szerint a 2015-ös, menekülteket érintő döntésekor nem készítette fel kellőképpen a hatóságokat a következményekre – mondta Kiss J. László. A szakértő szerint „premier volt a kritika”, hiszen az előző törvényhozási ciklusban éppen még liberálisabb menekültpolitikát kért számon az ellenzéki párt a német kancellártól. Előtérbe került a Merkel utáni politika – tette hozzá.

A Zöldek menekültpolitikája ugyanakkor egybeesik Angela Merkel menekültpolitikájával – tette hozzá Kiss J. László. „No border, no nation” – vagyis, ha nem lesznek határok, nem lesz nemzet, az Alternatíva Németországnak (AfD) formációval ellentétben a Zöldek nyitottak a föderáció felé.

A Corvinus Egyetem tanára kiemelte:

a kancellár sosem szavaztatta meg a Bundestagot a menekültkérdésről, megsértve ezzel a schengeni és a német szabályokat is.

A szakértő szerint ugyanez a törésvonal figyelhető meg az európai parlamenti választások kampányában is.

Középpárttá nőtt az AfD

A német kereszténydemokraták balra tolódása is hozzájárult az AfD megerősödéséhez – mondta Kiss J. László. A hétvégi hesseni választást követően a 2013-ban alakult jobboldali párt már mindegyik német tartományban középpárttá vált.

A német AfD párton belül egyszerre található meg a nemzeti konzervatív liberális és a radikális nemzeti vonal – mondta a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. „Sok tekintetben problémát okoz a pártnak”, hiszen gyakran a párttal szembeni fenntartásokhoz vezet, hogy nem határolódik el a szélsőséges, neonáci mozgalmaktól.

Az AfD kiemelt célja Angela Merkel megbuktatása

– hangsúlyozta a szakértő, aki kiemelte: új történelmi felfogás van érvényben, miszerint a német történelmet ne azonosítsuk a 12 év nemzeti szocializmussal. Bár az intézményesült bűnhődés megmaradhat, de szükség van patriotizmusra is.

Még a szóhasználatokkal is visszautalnak a 30-as évekre – tette hozzá a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. Az AfD vezetője, Alexander Gauland a bismarcki külpolitikáig visszanyúlva szoros orosz kapcsolatot szorgalmaz.

Kiss J. László elárulta: a párt sok politikusa a CDU-ból érkezett, miután az a szociáldemokrácia irányába ment el. Az AfD vezetői szerint egy egészséges patriotizmusra Németországban is szükség van – mondta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×