eur:
392.88
usd:
366.58
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk
Berlin, 2018. március 14.Angela Merkel német kancellár Wolfgang Schäuble, a parlament elnöke előtt leteszi a hivatali esküt a parlament berlini üléstermében 2018. március 14-én. Ezen a napon a törvényhozók Angela Merkelt negyedszer kancellárrá választották. (MTI/EPA/Felipe Trueba)
Nyitókép: Felipe Trueba

Merkel meggyengülésének egyik fő forrása a Willkommenskultur lehetett

A Bruxinfo főszerkesztője szerint Angela Merkelnek nagy szerepe volt Európa stabilitásának megőrzésében, ugyanakkor mégsem segítette az unió előrehaladását. Gyévai Zoltán szerint a migráció ügyében ráadásul a kancellár Németországot a probléma részévé tette.

Egyáltalán nem mindegy, Németországnak mennyire stabil a kormánya. Azonban Angela Merkel stabilitása bizonyos szempontból olyan volt, ami elaltatta Európát.

"Gyakran szoktuk Merkelt méltatlanul vagy méltán Muttinak becézni, de ha egy gyerek túlságosan sok időt tölt el egy családban az édesanyja védőszárnyai alatt, az a gyerek lehet, hogy túlságosan el lesz kényeztetve, és nem feltétlenül készül fel az új kihívásokra"

- fejtegette Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője.

Úgy gondolja, Merkelnek kifejezetten fontos érdemei vannak Európa stabilitásában az elmúlt 13 kancellári évben, "annak ellenére, hogy igen nagy válságok rázták meg az uniót, elég, ha csak az eurózóna válságára gondolunk" vagy a migrációs válságra.

Angela Merkel autoritása ugyanakkor most szerinte megingott.

"Van egyfajta természetesség ebben. Ugyanabban a stílusban, változó kihívások között nem feltétlenül lehet boldogulni. De azt is lehet látni, hogy

miközben Németország szuperhatalom, nem volt ezzel képes jól sáfárkodni"

- vélekedett a szakértő, példaként felhozva, hogy az euróválság idején középpontba tudta helyezni magát, de ugyanígy az orosz válság idején, ahol Európa egyik fele oroszellenes, a másik fele oroszbarát volt. "A migráció esetében elkövette Németország azt a hibát, hogy maga is a probléma része lett, az egyik szélsőség mellé állással" - fűzte hozzá, utalva a Willkommenskulturra.

A témáról bővebben is szó lesz szerda este 8 órától az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×