Magyarországon nők ezrei küzdenek mellrákkal, ők rendszeresen járnak onkoterápiára, közben ellátják a családjukat, legtöbbjük dolgozik.
Az emlőrákos betegek 30 százalékánál a későbbiekben kialakul áttét pár év, de akár 10-15 év múlva is - mondta Boér Katalin klinikai onkológus szakorvos, a Szent Margit kórház osztályvezető főorvosa az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen mozgalom rendezvénye alkalmából.
A szakember, aki az esemény egyik előadója is volt, felhívta a figyelmet arra, hogy
az áttét már nem gyógyítható, de egyre inkább kezelhető,
amellyel értékes éveket nyerhet a beteg. A mellrák leggyakrabban a csontban, májban, tüdőben és az agyban képez áttétet. A betegeket meghatározott protokoll szerint hívják vissza kontrollra. Az első két évben 3 havonta, 2-5 év között félévente, 5 év után évente vannak kontrollvizsgálatok.
Az emlőrák 50-65 év között a leggyakoribb, de ma már a fiatalabb nőket is egyre gyakrabban érinti.
A magyar női népesség átlagos emlőrák-kockázata 8-10 százalék körül van,
ami azt jelenti, hogy minden 10-12. nőnél alakul ki a betegség.
A mammográfiás emlőrákszűrés 2002 óta ingyenesen biztosított minden magyar nő számára. Ez a vizsgálat kétévente javasolt a 45 és 60 közötti korosztálynak.
Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet igazgatója az InfoRádió kérésére elmondta, hogy
a tumormarkeres szűrések találata bizonytalan.
Egyeseknél a rák jelenlétét mutatják ki, másoknál a jóindulatú daganatot, megint másoknál pedig a szervezet gyulladását. Olyan nagy a szórása, hogy nem alkalmas szűrésre, viszont a betegség követésére terápia után igen.
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy azokban a családokban, ahol gyakoribbak a rákos megbetegedések, érdemes sűrűbben mammográfiás, illetve MR vizsgálatra menni.
Genetikai alapon történő szűrésre most 6 állami intézményben van lehetőség, ahol korszerű eszközökkel végzik a vizsgálatokat. Vannak magánlaboratóriumok is, amelyek drágán dolgoznak ugyan, azonban széleskörű információkat adnak a betegeknek a kezeléshez.