eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Így lehet fenntartható a mezőgazdaság

A klímaváltozás új kihívások elé állítja a mezőgazdasági termelést - mondta az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete friss jelentésének apropóján Popp József agrármérnök-közgazdász, az MTA doktora, a Debreceni Egyetem tanára az InfoRádió Szigma - a holnap világa című tudományos magazinjában.

A klímaváltozás következtében vagy egyszerre nagyon sok eső esik, vagy két hónapig egy csepp sem, ami megnehezíti az élelmiszer termelését - Popp József agrármérnök-közgazdász, az MTA doktora, a Debreceni Egyetem tanára.

„Júliusban-augusztusban Magyarországon rendkívül nagy a valószínűsége annak, hogy nagyobb régiókban is aszályos időszak van, ami a fő kultúrnövények esetében – búza, kukorica, repce és napraforgó – a hozamot felezi. Afrikában, Ázsiában ez a probléma sokkal súlyosabb.”

A mezőgazdasági termelés csökkenése a nemzetközi élelmiszerárak emelkedéséhez vezet – jelentette ki az MTA doktora. Popp József hozzátette, van még több, kevésbé ismert probléma is: a termőtalaj kimerülése.

„A termőréteg átlagban 45 centiméter mély, ha a szél és a víz eróziója miatt évente egy milliméter eltűnik, az azt jelenti, hogy tíz év alatt negyven milliméter tűnik el, így száz év alatt eltűnik a negyven centiméternyi termőréteg, akkor sivatag lesz és nem lesz szerves anyag.”

Popp József szólt az erózió melletti további nagy problémáról, a tápanyag nitrogén-, foszfor- és kálium kizsigereléséről, valamint a tápanyag-utánpótlás legnagyobb gondjáról is.

„Ha nem juttatjuk olyan mértékben vissza, amilyenben a hozam eléréséhez szükséges, az hozamcsökkenéshez vezet. A tápanyag-utánpótlás legnagyobb problémája az, hogy egyes helyeken túl sokat adagolunk, amely a felszín alatti vizekbe jutva nitrátszennyezést okozva az ivóvizet is szennyezi.”

Az MTA doktora szerint a klímatudatossághoz precíziós termelésre lenne szükség, ennek segítségével annyi tápanyagot lehet a talajba juttatni, amennyit a növény felhasznál.

„Csepegtető öntözés, szkennelés, robotok – ezek segítségével, mindig ugyanazon a táblán haladva négyzetméterenként lehet adagolni a nitrogént, foszfort, és a robotkormányzás miatt kevés a taposási kár.”

Európában még idegenkednek a precíziós növénytermesztéstől, de a munkaerőt felváltja majd a robottechnika – mondta Popp József, hozzátéve, hogy szélsőséges esetben egy szobában ülve egy számítógépről irányíthatjuk a gépeket.

A beszélgetés kedd este 19 órától hallható az InfoRádió Szigma - a holnap világa című tudományos magazinjában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×