Bár valóban jó volna, ha – Áder János köztársasági elnök felszólítása nyomán – a politikai pártok valóban több tiszteletet adnának egymásnak, ám előbb az államfőnek, illetve a kormánypártoknak kellene példát mutatniuk – vélekedett Molnár Gyula, az MSZP elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.
„Ez olyasmi, mint amikor a nehézsúlyú bokszoló miután lenyom egy hatalmas sallert a pehelysúlyúnak, azt mondja, hogy béküljünk ki és tárgyaljunk.
Nem tárgyalni kell előbb, hanem előbb gesztust kell tenni. Azt mondom, hogy Áder János mutasson példát. Szólítsa fel például a Fideszt arra, hogy legyen érdekegyeztetés a munkavállalókkal, legyen újra Idősügyi Tanács – csak hogy párat mondjak – legyen érdekegyeztetés az önkormányzatokkal, és a politikai pártoknak ne diktátum legyen, hanem tárgyalás. Ezután azt mondom, hogy el lehet azon gondolkozni, hogy van-e értelme. Ma már persze reálpolitikus vagyok. Szerintem háromnegyed-egy év múlva olyan csatazaj lesz Magyarországon, hogy nemhogy a békés hangot, hanem gyakorlatilag a pofonok csattanását is el fogja nyomni az ágyúdörgés, így ezt ma nem látom reálisnak” - fogalmazott az MSZP elnöke.
Molnár Gyula a kormány uniós politikáját kritizálva úgy vélte, hogy Európa nem arra tart, amerre a miniszterelnök jósolta, ezért – hogy Magyarország ne maradjon ki a szorosabb integrációból – sokkal intenzívebben kellene dolgozni az eurozóna-csatlakozáson.
„Mert az jelenthet garanciát arra, hogy a két sebességben mi nem a rükvercben, hanem az 1-es sebességben leszünk. Nem tudom kiverni a fejemből azt a gondolatot, hogy Orbán Viktor azért nem akarja ezt, mert a gyorsabban haladó Európának feltétele lesz például az európai ügyészség elfogadása, és valószínűleg nem akar beengedni ide európai ügyészeket” - mondta Molnár Gyula.
A baloldali pártok összefogását illetően a pártelnök a következőket mondta: „Úgy gondolom, hogy
mindenki próbálja meg a saját testtömeg-indexét növelni, mindenki érje el azt a súlyt, ami úgy érzi, hogy az számára a tárgyalási alap.
Akkor üljünk le, legyen ez egy ünnepélyes pillanat akár, és mondjunk igeneket és nemeket. Azt mondom, hogy ősz az a pillanat, amikor erre vissza lehet térni, addig mindenki gyűjtsön erőt. De az mindenki számára legyen világos, hogy a végén össze kell adni az erőket, mindenkinek kell adni valamit a szuverenitásából”.
A reklámadó emelésére vonatkozó előterjesztést elutasította az MSZP elnöke.
„Az MSZP általában nem támogatja azt, hogy ezen a média-területen további adminisztratív eszközökkel próbálják meg kordában tartani a számukra nem kedvező médiát” - jelentette ki.
Molnár Gyula hozzátette: a médiacégeknek is hozzá kell járulniuk az állam finanszírozásához, ám nem büntető alapon.
„Az MSZP-nek vannak szervezeti hiányosságai Debrecenben”
Az MSZP-nek vannak szervezeti hiányosságai Debrecenben – ismerte el a párt elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában a debreceni önkormányzati időközi választás nyomán. Molnár Gyula hozzátette: hamarosan létrehozzák a párt országos választási bizottságát, amely felülírhatja a szocialisták helyi szervezeteinek döntéseit.
Az MSZP jelöltje negyedik helyen, kevesebb mint 5 százalékos eredménnyel végzett nemrég a debreceni önkormányzat időközi választáson. Ezzel Molnár Gyula sem volt elégedett, bár hangsúlyozta, hogy hagyományosan jobboldali körzetet érintett a voksolás.
„Ez egy elbaltázott dolog volt,
ebben egyetértek. Szervezeti értelemben látom a feladatunkat, és azt a tanulságot nyilván levontuk, hogy a 2018-as választásra ezeket a dolgokat egyértelműen helyre kell raknunk” - véli az MSZP elnöke.
Molnár Gyula hozzátette, hogy a szocialisták helyi szervezetének vezetője a voksolás után lemondott, tehát elismerte felelősségét az ügyben.
„Szervezeti értelemben nagyon feszes ez a párt. Mindig azt a vicces mondatot szoktam mondani, hogy
ha össze lehetne hasonlítani a dolgot, akkor a Fidesz egy kaszárnya, mi pedig a másik k-betűs szó vagyunk.
Az a kérdés, hogy az ember melyikben tölt el szívesebben időt. Fájó szívvel mondom, hogy választási időszakban sajnos nincs helye a belső demokráciának. Úgyhogy Botka László megválasztása után belátható időn belül létre fogjuk hozni az országos választási bizottságot. Ez az a szerv, ami képes lesz arra, hogy a helyi szervezetek döntéseit felülírja” - közölte Molnár Gyula.
A szocialista párt május 27-én tartja következő kongresszusát, ám Molnár Gyula nem azonnal hozná létre a párt országos választási bizottságát. E testületet egyébként várhatóan Botka László vezetheti a párt miniszterelnök-jelöltjeként.