Mozogni fájdalom esetén sem csak lehet, hanem kell – hívta fel a figyelmet a gyógytornász. Mészáros Lászlóné hozzátette, de nem mindegy, mit és hogyan csinálunk. A fizikai aktivitás mennyiségének meghatározásakor figyelembe venni az általános és a helyi, akár a fájdalmas ízület terhelhetőségét.
„A mozgás megelőzésképpen is előnyös.”
Időseknél, például a csontritkulás miatt kialakult hajlott hát esetén vannak nem ajánlott mozgások, ilyen például az ülve és állva végzett törzshajlítás – mondta el a gyógytornász.
„A sok hajlításos gyakorlat fokozhatja a csigolya összeroppanásos törésének veszélyét. A hát egyenesítését segítő gyakorlatok viszont kifejezetten előnyösek.”
Arról, hogy egy nyugdíjasnak a szakember segítsége megfizethető-e, a gyógytornász azt mondta, ezt az önkormányzatok támogatják.
„Nem fitneszklubokba kell menni, hanem olyan helyekre, ahol ingyenesen meg tudják tanulni, mit és hogyan kell csinálni.”
A mozgástól jobb lesz a közérzet, a rendszeres mozgás olyan minőségi változást eredményeznek a szervek működésében, amelyek bizonyos betegségek kialakulását előzhetik meg – mondta a szakember.
„Egy amerikai nézet szerint, amelyet Apor Péter sportorvos és kardiológus is hangoztat: a testmozgás gyógyszer. A rendszeres és megfelelő mennyiségű fizikai aktivitás hátráltatja a betegségek kialakulását és egészségesebb, kellemesebb életszakaszhoz juttatja az embereket; jobban érzi magát testileg és lelkileg is” - hangsúlyozta Mészáros Lászlóné.
A beszélgetést teljes hosszában meghallgathatják az InfoRádió Családi hét című műsorában.