eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Új ösztöndíjra pályázhatnak felsőoktatási hallgatók

Campus Mundi néven új ösztöndíjprogramot indított el az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a program első félévi pályázati felhívása pénteken jelenik meg - jelentette be Palkovics László oktatási államtitkár a Miskolci Egyetemen tartott sajtótájékoztatón.

A "Campus Mundi - felsőoktatási mobilitási és nemzetköziesítési program" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, összesen 9,2 milliárd forintból valósul meg.

Az ösztöndíjprogram célja a felsőoktatás minőségének javítása, a végzett hallgatók foglalkoztathatóságának elősegítése, a magyarországi felsőoktatási intézmények nemzetközi szerepének, elismertségének növelése - mondta az államtitkár.

A Tempus Közalapítvány által kezelt ösztöndíjprogram mintegy kilencezer hallgatónak nyújt lehetőséget arra a következő öt évben, hogy résztanulmányokat folytathasson, szakmai gyakorlaton vagy tanulmányúton vegyen részt európai és Európán kívüli országokban.

A program hozzájárul annak a nemzeti célkitűzésnek az eléréséhez, hogy 2023-ra a hazai felsőoktatásban diplomát szerző hallgatók között 10-ről 20 százalékra nőjön azoknak az aránya, akik a tanulmányaik során külföldi részképzésben vagy szakmai gyakorlaton vesznek részt.

Ennek keretében a hallgatók külföldi tanulmányi részképzésre, szakmai gyakorlatra, illetve rövid tanulmányutakra is pályázhatnak, az így szerzett interkulturális tapasztalatok a hazatérés után jelentős előnyt biztosítanak a fiataloknak a munkaerőpiacon vagy további tanulmányaik során.

Palkovics László elmondta: a felsőoktatási stratégia része az is, hogy külföldi hallgatókat vonzzanak Magyarországra. "Ebben nem állunk túlzottan rosszul", a felsőoktatási intézményekben hallgatók 9 százaléka külföldi, ez 26 ezer fiatalt jelent, közülük tízezren orvostudományi karokon tanulnak. Jelenleg 45 ország fiataljai tanulnak nálunk - tette hozzá.

A kormány a külföldi hallgatók Magyarországra vonzását állami ösztöndíjjal segíti, a cél az, hogy a 9 százalékos arány 2022-re 15 százalékra emelkedjen - mondta az oktatási államtitkár, megjegyezve: ez azért is fontos, mert azok a fiatalok, akik Magyarországon végeznek, vélhetően kapcsolatban is maradnak az országgal, és ez a hosszú távú tudományos, üzleti, szakmai kapcsolatokat erősítheti.

Tordai Péter, a Tempus Közalapítvány igazgatója a sajtótájékoztatón azt mondta: a program pénzügyi kerete hat évre 9,2 milliárd forint, a sikeresen pályázók - attól függően, hogy mely országban tanulnak majd - havonta 186-270 ezer forint ösztöndíjat kaphatnak.

A program első, tavaszi félévi pályázati felhívása pénteken jelenik meg az alapítvány oldalán, illetve egy héten belül elérhetővé válik az online jelentkezési felület is a hallgatóknak. Tanulmányi részképzésre március 10-ig, szakmai gyakorlatra és rövid tanulmányutakra pedig április 10-ig lehet jelentkezni. A továbbiakban mindhárom ösztöndíjtípus esetében évi két - egy tavaszi és egy őszi - benyújtási határidőre számíthatnak a hallgatók.

A program lehetőséget nyújt továbbá a hazai felsőoktatási intézmények számára, hogy külföldi oktatási vásárokon, kiállításokon vegyenek részt, ami jelentősen hozzájárul a külföldi hallgatók toborzásának sikeréhez és az intézmények közötti kapcsolatok kialakításához, megszilárdulásához is.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×