eur:
402.27
usd:
366.23
bux:
74032.43
2024. október 7. hétfő Amália

Győri Enikő: Békét illene kötniük a pártoknak EU-elnökségünk idejére

Illik békét kötniük a magyarországi pártoknak az uniós soros elnökség idejére - mondta az európai ügyekért felelős államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában. Győri Enikő arról is beszélt, hogy az Európai Parlament már a jövő héten napirendre tűzi a vörösiszap-üggyel kapcsolatban azt a kérdést, hogyan lehetne a jövőben elkerülni a hasonló ipari katasztrófákat.

Az uniós elnökség sikere az ország sikere, nem csak a kormányé, annak idejére éppen ezért illene fegyverszünetet kötniük a parlamenti pártoknak - mondta az európai ügyekért felelős államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában.

Győri Enikő szerint nemzeti ügyről van szó, amit nemzeti összefogással kell megvalósítani, az államtitkár ezért bízik abban, hogy a feladatok végrehajtásában partner lesz az ellenzék is.

A Parlamentben hamarosan vitanapot tartanak a soros elnökségről, de az előkészítés felelősei a civil szervezetekkel is együtt kívánnak működni. Győri Enikő hangsúlyozta: készen állnak az eszmecserére, minden információt közreadnak és várják a reakciókat, a jó ötleteket.

Az államtitkár emlékeztetett: a vitanapnak vannak előzményei, hiszen júliusban Martonyi János külügyminiszter már tájékoztatta a frakcióvezetőket a magyar álláspontról, szeptemberben pedig az Országgyűlés nagybizottságában - amely a frakciók vezetőit és az érintett bizottságok elnökeit tömöríti - számot adtak az előkészületekről az elnökségi prioritásoktól egészen a költségvetés helyzetéig.

Napirenden az iszapkatasztrófa

Az Európai Parlament már a jövő héten napirendre tűzi a magyarországi vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos kérdések megtárgyalását. A testület várhatóan kérdést intéz majd az Európai Bizottsághoz arról, hogyan lehet megelőzni az efféle ipari katasztrófákat, mit lehet tenni az olyan veszélyes gyártási melléktermékekkel, mint a vörösiszap, illetve hogyan lehetne azok tárolását uniós szinten felügyelni - mondta Győri Enikő.

Az európai ügyekért felelős államtitkár szerint az, ami az ajkai timföldgyárban történt, a legdrasztikusabb módon hívta fel a figyelmet arra, hogy európai szinten is foglalkozni kell nemcsak a segítségnyújtással, hanem a megelőzéssel is.

Azzal kapcsolatban, hogy milyen segítséget kaphat Magyarország a károk felszámolására, Győri Enikő elmondta: egyelőre nem lehet tudni, mi lesz az unió válasza, mivel nem természeti csapásról, hanem ipari katasztrófáról van szó.

Az unió nem arról híres, hogy gyorsan reagál, de a Kolontáron és Devecserben történtek olyan mértékben megrázták az európai közvéleményt és a politikai elitet, hogy mindenki érzi: azonnal lépni kell - fűzte hozzá az államtitkár.

A teljes interjút meghallgathatja, ha ide kattint.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Karácsony Gergely: az én felelősségem az, hogy a város működését garantáljam

Karácsony Gergely: az én felelősségem az, hogy a város működését garantáljam

A főpolgármester várospolitikát fog képviselni, a frakciók pedig, úgy tűnik, hogy pártpolitikát akarnak képviselni a várospolitika farvizén – mondta Karácsony Gergely az InfoRádió Aréna című műsorában. Budapest főpolgármestere beszélt a közgyűlési többség megszerzésének a lehetőségeiről, a költségvetés nehézségeiről, a kormánnyal való viszonyáról és az autósüldözés folytatásáról is.

Falus András az orvosi Nobelről: a díjazott felfedezés Karikó Katalin területét is továbbviheti

Két amerikai kutató – Victor Ambros fejlődésbiológus és Gary Ruvkun molekuláris biológus – kapta a mikro-RNS felfedezéséért és a génszabályozásban betöltött szerepének feltárásáért az idei orvosi-élettani Nobel-díjat. Munkájuk lényegéről Falus András Széchenyi-díjas immunológus professzort, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.08. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
Fedezékbe vonulnak a befektetők, kilőtt az olaj ára

Fedezékbe vonulnak a befektetők, kilőtt az olaj ára

Múlt pénteken végül sikerült javítaniuk a közel-keleti konfliktus eszkalálódásával terhelt heti teljesítményükön a tőzsdéknek, részben a vártnál jóval erősebb amerikai munkaerőpiaci adatnak köszönhetően. A pozitív momentum úgy tűnt, hogy a hét elején is kitart, hiszen Ázsiában emelkedtek ma a tőzsdék - bár kínai piacok egy része továbbra is zárva tartott -, és Európában is pozitív felütéssel indult a nap, ezt követően elbátortalanodtak a befektetők és oldalazást láttunk Európában, az amerikai tőzsdék pedig mínuszban vannak. Eközben a geopoltikai feszültségek fokozódásának köszönhetően nagyot ugrott az olaj ára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×