Infostart.hu
eur:
366.47
usd:
313.59
bux:
134799.01
2026. április 23. csütörtök Béla
Robert Fico szlovák kormányfő Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Karmelita kolostorban 2024. január 16-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Szlovákia feltételek nélkül támogatja Ukrajna EU-csatlakozását

„Szlovákia feltételek nélkül támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, nem fog akadályokat gördíteni a csatlakozási tárgyalások elé” – jelentette ki az ukrán és a szlovák kormány Ungvár melletti együttes ülésén Robert Fico szlovák kormányfő. Denisz Smihal ukrán kormányfő köszönetet mondott a támogatásért, és számít Szlovákia csatlakozási tapasztalataira.

A szlovák és az ukrán kormány idén már másodszor tartott közös kormányülést. Az elsőre még áprilisban került sor, a kelet-szlovákiai Nagymihályban, hétfőn pedig az ukrán oldalon, Ungvár mellett találkoztak a két kabinet miniszterei.

Robert Fico szlovák kormányfő a Denisz Smihal ukrán miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, „tudjuk, mennyire előnyös lesz számunkra és az önök számára is, ha egy újabb uniós szomszédunk lesz.”

Robert Fico szerint azért is van szükség Ukrajnára az Európai Unióban, mert időnként a más történelmi háttérrel rendelkező, más nyelvet beszélő államoknak össze kell fogniuk, hogy ellensúlyozzák azokat a javaslatokat, amelyek nem minden tagállam számára előnyösek.

Emlékeztetett viszont, hogy

Ukrajna NATO-hoz való csatlakozási törekvéseit feltételekkel fogadja, de az uniós csatlakozás mellett száz százalékban kiáll.

A szlovák kormányfő azt is hozzátette, Szlovákia minden békekezdeményezésben részt kíván venni, amely lezárhatja az Ukrajna és Oroszország közti háborút. A békének ukrán szempontból jónak, igazságosnak, fenntarthatónak kell lennie, és biztonsági garanciákat kell tartalmaznia területi egysége és integritása megőrzésére. „Olyan katonai megoldás valószínűleg nem létezik, amellyel mindkét fél elégedett lehetne” – mondta Robert Fico.

Rámutatott, hogy a határ menti régiók fejlesztése mindkét ország számára előnyös lesz, és kulcsfontosságú a két ország kapcsolatai szempontjából. Denisz Smihal örvendetesnek nevezte, hogy a szlovák kormány jóváhagyta az ukrajnai újjáépítési programban való részvétel kerettervét.

Robert Fico elmondta, Szlovákia újabb humanitárius segélycsomagot állít össze Ukrajna számára, és elfogadja a 14. katonai segítségnyújtási tervet, amelyben nem szerepel halált okozó fegyverek szállítása. Emellett továbbra is szállít villamos energiát Ukrajnának.

A következő EU-csúcson Fico átfogó energetikai segítségnyújtási tervet fog javasolni Ukrajna számára, mivel ezt uniós szinten is elő kell terjeszteni, hogy ne csupán Szlovákia és Ukrajna közös felelőssége legyen.

Denisz Smihal bízik benne, hogy a hétfői találkozó elősegíti a békét és a stabilitást. Hozzátette, pozitív tapasztalataik vannak a közös megoldások keresésében, és ezt az újabb projektekre is ki kell terjeszteni, és mindkét ország ezt akarja. Robert Fico végezetül megjegyezte, hogy Denisz Smihal mindig szívesen látott vendég Szlovákiában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter az Arénában: Ukrajna az Öböl-államokkal üzletelve juthat fontos új partnerekhez

Tálas Péter az Arénában: Ukrajna az Öböl-államokkal üzletelve juthat fontos új partnerekhez

Szíria és Venezuela után harmadik szövetségesét, Iránt is elveszítette a háború miatt Oroszország – erről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport biztonságpolitikai elemzője. Tálas Péter szerint szerint az ukránoknak sem kedvez az iráni háború, mert olyan mennyiségű lőszer fogyott, aminek a pótlása hosszú időt vesz igénybe.
inforadio
ARÉNA
2026.04.24. péntek, 18:00
Krausz Ferenc
Nobel-díjas fizikus, az Élvonal Alapítvány kuratóriumi elnöke
Teheráni légiriadóra ugrott az olajár, mínuszban zártak az amerikai piacok

Teheráni légiriadóra ugrott az olajár, mínuszban zártak az amerikai piacok

Izgalmas napokat élünk a tőzsdéken, elsősorban az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények rángatják a piacokat. Jelenleg elég nagy a bizonytalanság; eredetileg kedden járt volna le a tűzszünet határideje, amelyet Donald Trump végül meghosszabbított, időt adva a tárgyalásoknak, de az iráni fél egyelőre nem akar újabb egyeztetésen részt venni, vagyis jelenleg nem igazán látni az előrelépést. A hangulatot rontja, hogy az amerikai blokád az iráni kikötők ellen továbbra is érvényben van. Egyelőre bizonytalan a hangulat Európában, a magyar tőzsde egyre nagyobb esésben van, és Amerikában is lefelé vették az irányt az indexek. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×